Ko govorimo o nasilju nad vrstniki, gre za različne oblike namernih agresivnih ravnanj, ki jih vrstnik ali skupina vrstnikov izvaja nad posameznim otrokom oziroma mladostnikom. Oblike medvrstniškega nasilja so različne, prav tako načini njegovega izvajanja. Gre za resen problem, ki je lahko in mora biti ustavljen.
![]() |
Otrok in mladostnik, ki je žrtev nasilja, je ujet v mrežo nasilnega ravnanja vrstnika oziroma vrstnikov. Velikokrat je ustrahovan in ga je strah povedati, kaj se mu dogaja. Pri otroku ali mladostniku, ki je žrtev nasilja, se lahko pokažejo posledice nasilja, kot so: depresivnost, slabo samovrednotenje in samospoštovanje, slaba samopodoba, sramežljivost, zaržanost, pasivnost, izolacija, slabši šolski uspeh in drugi dosežki, odpor do šole, pogosto obolevanje, poskusi samomora ... Prav zato je pomembno, da (pre)poznamo znake nasilja nad otroki in da vemo, kaj storiti oziroma kako ukrepati, da bi ustavili nasilneža/-e in pomagali otroku ali mladostniku, ki je žrtev medvrstniškega nasilja. |
Na teh straneh objavljamo številne koristne informacije in nasvete, tako za otroke in mladostnike, žrtve medvrstniškega nasilja, kot tudi za njihove starše, učitelje in sošolce.
|
Vsako nasilje lahko prijaviš policiji na 113.
|
Povezane vsebine:
- Naj bo vrnitev med sošolce in prijatelje prijazna. Nasilje med vrstniki ni sprejemljivo! (sporočilo za javnost, 29. 8. 2017)