Policija je bila v sredo zjutraj, 21. maja 2025, obveščena, da je neznani storilec na elektronske naslove Okrožnega sodišča v Ljubljani, Okrožnega sodišča v Mariboru in Okrožnega sodišča v Celju posredoval sporočila z grožnjami o nastavitvi eksplozivnih naprav na teh sodiščih. Policija je po prejeti informaciji nemudoma vzpostavila neposredni stik z vodstvi sodišč, s katerimi so bili dogovorjeni in usklajeni konkretni ukrepi za zagotavljanje varnosti, ki se še vedno izvajajo, tudi v sodelovanju s pravosodno policijo.

Primož Ogrinc podaja izjavo, v ozadju stavba

Kot je dejal Primož Ogrinc, vodja Oddelka za terorizem in ekstremno nasilje v Sektorju za organizirano kriminaliteto Uprave kriminalistične policije, "kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Maribor zbirajo obvestila in intenzivno izvajajo vse potrebne ukrepe v skladu z Zakonom o kazenskem postopku zaradi suma storitve kaznivih dejanj povzročitve splošne nevarnosti po drugem odstavku 314. člena Kazenskega zakonika. Kriminalistično preiskavo usmerja Okrožno državno tožilstvo v Mariboru. Več konkretnih informacij v tej fazi preiskave zaradi varovanja interesa same preiskave ne moremo posredovati, saj preiskava še ni zaključena".

"Vsako grožnjo sodniku, uperjeno zoper njegovo življenje in telo, ki je naznanjena policiji, obravnavamo resno in načrtujemo ter izvajamo ustrezne ukrepe za zagotavljanje varnosti," je še dodal Ogrinc.

"Podatkov o grožnjah sodnikom sicer ne beležimo, izkustveno pa lahko zatrdimo, da gre za nekaj primerov na leto. Policija posebno pozornost namenja tudi preventivni prisotnosti v bližini sodišč in kontrolira okolico sodišč," je še pojasnil vodja Oddelka za terorizem in ekstremno nasilje.

Primož Ogrinc podaja izjavo, v ozadju stavba

Policija na predlog predstojnika sodišča, ki je prejel podatke ali informacije, ki nakazujejo na ogroženost sodnika, in o tem obvestil policijo, poda oceno tveganja oz. ogroženosti in na podlagi te ocene izvede ustrezne ukrepe za varovanje in zagotavljanje varnosti sodnika, ki lahko vključuje tudi fizično varovanje. Pri tem ni nujno potrebno, da bi bil sodnik predhodno že žrtev kaznivega dejanja oz. da bi naznanil kaznivo dejanje grožnje. Hkrati tudi sodišča, kjer so sodniki zaposleni, sprejmejo ustrezne ukrepe za zagotavljanje varnosti in pri tem sodelujejo s pravosodno policijo in službami varovanja.

Z kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti po drugem odstavku 314. člena Kazenskega zakonika je zagrožena kazen zapora od enega do osmih let.