Pod Ribensko goro se je v soboto, 14. junija 2025, zaključil že 31. Brajnikov memorial – pohod razuma, volje in moči. Je eno najzahtevnejših dvodnevnih vzdržljivostnih preizkušenj v Sloveniji, ki presega fizične izzive in hkrati zahteva psihično trdnost in strokovno znanje ekip iz državnega sistema varnosti, zaščite in reševanja. Tem težkim izzivom so od leta 2003 kos tudi pripadnice nežnejšega spola iz policije, vojske in civilne zaščite.

Trije tekmovalci v majicah z oznako Policija hodijo s palicami po gorski poti sredi travnika, prvi od njih je dvignil roko v pozdrav.

Memorial je simbol medsebojnega sodelovanja, profesionalnosti in srčnosti.

Ekipe tekmovalcev prihajajo na prizorišče otvoritve tekmovanja.

Letošnjega memoriala se je udeležilo 26 ekip pripadnikov Policije, Slovenske vojske, Uprave RS za zaščito in reševanje, od tega 18 moških, štiri ženske in štiri mešane ekipe. Slovenskim tekmovalcem se je tudi letos pridružila moška ekipa hrvaških policistov.

Rezultati: zlata medalja ponovno v rokah Specialne enote

Zmagovalna ekipa v skupni razvrstitvi letošnjega 31. Brajnikovega memoriala je bila že kar tradicionalno ekipa policistov Specialne enote, s skupnim časom 6 ur 17 min in 4 sekunde. Drugo mesto je osvojila ekipa Policijske uprave Ljubljana, s skupnim časom 6 ur 55 min in 41 sekund, tretje pa ekipa Alpha iz hrvaške policije s skupnim časom 7 ur 12 min in 4 sekunde.

Enak vrstni red je bil tudi v razvrstitvi moških ekip.

Skupinska slika vseh treh zmagovalnih ekip v skupni razvrstitvi

V razvrstitvi ženskih ekip je prvo mesto osvojila ekipa poveljstva logistične brigade Slovenske vojske, s skupnim časom 8 ur 32 min in 54 sekund. Drugo mesto ekipa 10. izvidniškega bataljona Slovenske vojske, s skupnim časom 9 ur 40 min in 51 sekund. Tretje mesto pa ekipa 132. gorskega bataljona Slovenske vojske 3. ekipa, s skupnim časom 9 ur 47 min in 13 sekund.

V razvrstitvi mešanih ekip je prvo mesto zasedla ekipa Policijske postaje Kamnik, s skupnim časom 9 ur 48 min in 11 sekund, drugo mesto ekipa Policijske uprave Kranj, s skupnim časom 9 ur 52 min in 54 sekund, ter tretje mesto ekipa Policijske postaje Kranjska Gora (Enota vodnikov službenih psov PU Kranj), s skupnim časom 12 ur 27 min in 35 sekund.

Podrobnejši rezultati letošnje preizkušnje bodo objavljeni na spletni strani Brajnikovega memoriala in posebej po razvrstitvah .

Ekipa treh policistov na gorskih kolesih vozi skozi ovinek

Brajnikov memorial je eno najtežjih psihofizičnih tekmovanj, saj so morali tekmovalci v dveh dneh opraviti vrsto preizkušenj

Prvi dan je preizkušnja vključevala:

  • plavanje (700 m plavanja v Blejskem jezeru na območju Grajskega kopališča)
  • kolesarjenje (43,9 km na relaciji Bled– Zg. Gorje–Mojstrana–Kranjska Gora–Planica)
  • gorski pohod (9,8 km na relaciji Planica–Vršič)
  • streljanje (strelišče na Pokljuki)

 

Tekmovalci plavajo kravl v blejskem jezeru

Drugi dan pa je bilo na programu:

  • kolesarjenje (14,5 km na relaciji Rudno polje–Planina Zajavornik–Planina Kranjska dolina–Mrzli studenec–Belska planina)
  • gorski pohod (16,7 km na relaciji Belska planina–Kupljenik–Planina Prihod–Danejeva planina–Tolsti vrh–Talež–Ribenski most)
  • prečenje reke Save Bohinjke (pri Ribenskem mostu)
  • tek (2,2 km na razdalji Ribenski most–okoli Ribenske gore–prireditveni prostor Ribno)
  • praktična naloga na prireditvenem prostoru Ribno

 

Tekmovalci tečejo

Razglasitev rezultatov s podelitvijo medalj in pokalov

Na ciljno dogajanje pod Ribensko goro v Ribnemcso prve ekipe v soboto prišle že okoli 12. ure, kjer jih je čakala še zadnja praktična naloga, preden so dokončno slekli štartne številke. Ob 15. uri je sledila razglasitev rezultatov in slavnostna podelitev medalj ter pokalov.

Matej Brajnik med zaključnim nagovorom udeležencem

Predsednik organizacijskega komiteja tekmovanja Brajnikov memorial Matej Brajnik se je v zaključnem nagovoru zahvalil vsem, ki so kakor koli pomagali soustvarjati letošnji dogodek, in dejal, "da z vsakim letom znova potrjujemo, da je ta pohod poslanstvo in temelj naših predhodnikov in je simbol povezanosti, predanosti in človečnosti. Iskrena hvala vsem prostovoljcem, sodnikom, ekipam, podpornikom, sponzorjem, donatorjem, skratka vsem in vsakomur posebej z željo, da boste še naprej pomagali tlakovati pot naprej. To bi bilo v čast mojemu očetu Mitji in tudi Dušanu starejšemu – Duletu (op. ur.: očetu Dušana Žnidaršiča, enega od organizatorjev), zato bo Brajnikov memorial še naprej ostal živ, pristen in močan. Do prihodnjega leta pa le še to: naj vam razuma, volje in moči nikoli ne zmanjka. Pa srečno!"

Nato so zbrane udeležence nagovorili minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič, mag., in Danilo Klinar, poveljnik 132. bataljona Slovenske vojske, s sedežem v vojašnici Boštjana Kekca na Bohinjski Beli. Vsi govorniki so se strinjali: "To ni samo športno tekmovanje. To je izkušnja. In predvsem opomin, kaj vse zmoremo skupaj: s predanostjo, znanjem in srčnostjo." 

otvoritev ekipe3

Na slavnostnem odprtju so tekmovalce nagovorili predstavniki vodstva Policije in Ministrstva za notranje zadeve

Tekmovanje, ki ga organizira Športno društvo Bled 92 v sodelovanju s Policijsko upravo Kranj, Generalno policijsko upravo, Slovensko vojsko in Upravo RS za zaščito in reševanje, poteka v duhu prijateljstva in medsebojnega sodelovanja udeležencev. Slavnostnega odprtja na Bledu se se dan prej, v petek, udeležili in tekmovalce poleg predsednika organizacijskega komiteja Mateja Brajnika nagovorili tudi Helga Dobrin, državna sekretarka na Ministrstvu za notranje zadeve, Igor Ciperle, namestnik generalnega direktorja policije, Branko Podbrežnik, poveljnik prostorskih sil Slovenske vojske, in Anton Mežan, župan Občine Bled. Dogodek je z glasbo popestril Policijski orkester, ki je zaigral tudi slovensko himno.

Tekmovalci med pomočjo v gorah ponesrečeni pohodnici

Nesebično dejanje, ki memorialu daje srce

Med petkovo etapo 31. Brajnikovega memoriala sta dve ekipi (ena iz slovenske policije (PU Kranj) in ena iz Slovenske vojske) nesebično priskočili na pomoč poškodovani pohodnici, ki je bila udeležena v gorski nesreči v bližini slapa Črne vode na območju doline Tamar. Tekmovalci so takoj prenehali s tekmovanjem, nudili prvo pomoč, imobilizacijo in ostali z njo do prihoda rateških gorskih reševalcev. V nadaljevanju so pomagali tudi pri transportu pohodnice do primernega kraja, od koder jo je v zdravstveno ustanovo odpeljala dežurna ekipa za reševanje v gorah s helikopterjem Letalske policijske enote. Kakšen rezultat bodo dosegli na tekmovanju, je zanje v hipu postalo drugotnega pomena; najpomembnejša je bila pomoč sočloveku.

Obe ekipi, ki sta priskočili na pomoč poškodovani planinki

Organizacijski komite Brajnikovega memoriala se je ekipama srčno zahvalil, jima podelil pokal za fair play (Duletov pokal) in ob tem poudaril, da to dejanje pooseblja duh Brajnikovega memoriala, tj. duh služenja, humanosti in zvestobe poslanstvu, ki ga udeleženci živijo in nosijo s seboj vsak dan.

Kristjan Knavs in Maj Mlinar, tekmovalca ekipe slovenske policije (ekipa Policijske uprave Kranj) sta po prihodu v cilj strnila prve misli: "Ko smo jo zagledali, ni bilo nobenega vprašanja. Samodejno smo prenehali s hojo in ji nemudoma ponudili vso pomoč. Ni nam šlo več za rezultat. Misli so bile samo še pri njej. Samodejno smo reagirali – zaščitili smo jo, poklicali pomoč in ji nudili oporo. Smo policisti in to je naše poslanstvo. Želimo ji, da bi bila čimprej nazaj v naših prelepih gorah."

V spomin in opomin

Organizator Športno društvo Bled 92 je v sodelovanju s Policijo, Slovensko vojsko in Upravo RS za zaščito in reševanje tudi letos pokazal, da memorial ni le tekmovanje, temveč živi dokaz, da se je razvil v enega najbolj kompleksnih in cenjenih dogodkov v sistemu nacionalne varnosti. Brajnikov memorial že od leta 1993 ohranja vizijo, ki jo je zastavil gorenjski policist, gorski reševalec in gornik Mitja Brajnik. Po njegovi tragični smrti leta 1997 se je tekmovanje poimenovalo v njegov spomin. A s tem ni le ohranilo njegove ideje, ampak je postalo gibanje in zavezništvo vseh, ki v službi države iščejo smisel in poklicanost. Danes memorial ni več le preizkus. Je že več kot tri desetletja pot spomina in vrednot v pomenu skupnosti, odgovornosti in požrtvovalnosti.

Na mizi razstavljena zlati znak policije za sodelovanje in pisna plaketa

Naj spomnimo, da je organizacijski komite lani, 27. junija 2024, v Kongresnem centru Brdo pri Kranju, kjer je potekala slovesnost ob dnevu policije, prejel zlati znak policije za sodelovanje. Znak je predsedniku organizacijskega komiteja Mateju Brajniku (v imenu vseh članov organizacijskega komiteja, tako sedanjih kot nekdanjih) podelil tedanji generalni direktor policije.

2.mesto_ekipa_pu_kranj_in_fair_play_pomoc_pohodnici.jpg 3.mesto_mesana_ekipa1_pp_kr.gora.jpg delegacija_pu_kranj.jpg

ekipa_pp_kr.gora_evsp.jpg ekipa_pu_kranj.jpg ekipa_pu_kranj_in_fair_play_pomoc_pohodnic.jpg

ekipa_slovenske_vojske_in_fair_play_pomoc_pohodnici.jpg gorska-nesreca-crne vode.jpg gorski-pohod.jpg

gorski_pohod.jpg kolesarjenje.jpg kolesarjenje2.jpg

nagovor_helga_dobrin_drzavna.sekretarka_mnz.jpg nagovor_igor_ciperle_namestnik_gdp.jpg nagovor_matej_brajnik.jpg

nagovor_zupan_obcine_bled_anton_muzan.jpg obe_ekipi_fair_play_pomoc_pohodnici1.jpg otvoritev6.jpg

otvoritev_ekipe3.jpg plavanje.jpg plavanje1.jpg

plavanje4.jpg policijski_orkester.jpg precenje-reke.jpg

precenje-reke1.jpg prve_tri_ekipe_mesano.jpg prve_tri_ekipe_skupna2_razvrstitev.jpg

resevanje_crne_vode_petek.jpg sanja_repse_in_dusan_znidarsic_vodja_tekmovanja.jpg streljanje.jpg

taktika.jpg taktika1.jpg tek.jpg

tek4.jpg tekmovalci1.jpg tekmovalne_ekipe.jpg

zakljucek_delegacija.jpg zakljucek_nagovor_damjan_petric_vd.GDP.jpg zakljucek_nagovor_matej_brajnik.jpg

zakljucek_nagovor_minister_bostjan_poklukar.jpg zakljucek_vse_ekipe.jpg zakljucek_vse_ekipe1.jpg

zakljucek_vse_ekipe2.jpg zakljucek_vse_ekipe4.jpg zlati_znak_policije_za_sodelovanje-27.6.2024.jpg

zmagovalne_vse_tri_ekipe_skupna_razvrstitev.jpg

Foto: Organizacijski komite Brajnikovega memoriala