Policisti večkrat obravnavamo osebe, ki za prestop državne meje nimajo ustreznih potnih listin oziroma je veljavnost njihovih potovalnih dokumentov potekla. Med turistično sezono je takih primerov še več. Vsem, ki potujete v tujino, zato svetujemo, da pred odhodom pravočasno preverite veljavnost svojih potovalnih dokumentov in veljavnost dokumentov otrok ter jih ne pozabite vzeti s sabo!

Spremljajte prometne informacije, upoštevajte signalizacijo na območju mejnih prehodov, vozite strpno in po predpisih

Turistično sezono pogosto spremlja zgoščen promet proti turističnim krajem z zastoji na cestah in ob meji. Voznikom zato svetujemo: spremljajte prometne informacije in se na pot odpravite pravočasno ter upoštevajte prometno signalizacijo na območju mejnih prehodov, ki je namenjena varnemu prehajanju meje. 

Bodite strpni in upoštevajte prometne predpise, zlasti hitrostne omejitve, ter ohranjajte ustrezno varnostno razdaljo! Več o tem na spletni strani: Vozniki, počasi, strpno in previdno med zastoji!

slika preverjanja potnega lista pri mejni kontroli

Začasna ponovna uvedba nadzora na notranji schengenski meji, tj. na meji s Hrvaško in Madžarsko – informacija za potnike

S 1. januarjem 2023 je Slovenija prenehala izvajati mejno kontrolo še na zadnji kopenski meji s sosednjimi državami, to je na kopenski meji s Hrvaško, ki je s hrvaškim vstopom v schengensko območje postala notranja meja schengenskega območja. Vendar pa je bil na notranjih schengenskih mejah (tj. mejah s Hrvaško in Madžarsko) nato 21. oktobra 2023 uveden ponovni nadzor. Za ta namen so bili začasno vzpostavljeni mejni prehodi različnih kategorij.

Na zahtevo policista morajo potniki pokazati veljaven dokument za prestop meje, zato naj še pred prehodom meje preverijo veljavnost potovalnih dokumentov. Na mejnih prehodih naj upoštevajo določbe glede upravičenosti prehoda meje na posameznem mejnem prehodu in spremenjen prometni režim. Upoštevati morajo navodila policistov, ki izvajajo mejno kontrolo. Več informacij za potnike in seznam mejnih prehodov: Začasni nadzor na notranji meji

Pozor, tudi na zračnih in morskih mejah se mejna kontrola še vedno izvaja

Mejna kontrola se še vedno izvaja tudi na zunanji zračni in morski meji, zato bo v primeru, da preko teh mejnih prehodov potujete v države, ki so izven schengenskega prostora, izvedena mejna kontrola. Slovenskim državljanom namreč zaradi neveljavnih potnih listin ni dovoljen prestop državne meje, tujim državljanom pa je zavrnjen vstop v državo. Odpiralni čas mejnih prehodov na zunanji schengenski meji je objavljen na spletni strani: Seznam mejnih prehodov v Sloveniji

Mejna kontrola

Pri vseh osebah, ki prehajajo zunanjo mejo, tako pri vstopu v državo kot izstopu iz nje, policisti opravijo mejno kontrolo, da ugotovijo njihovo identiteto na podlagi predložitve njihovih potnih listin. Več o tem na spletni strani policije Mejna kontrola

Ne glede na to, katero mejo prehajate, veljavne dokumente za prestop meje imejte vedno s sabo!

Vse osebe, ki prehajajo državno mejo (kopensko, zračno, morsko), morajo s sabo imeti veljavne dokumente za prestop meje (veljavni potni list ali veljavna osebna izkaznica), saj so lahko, kljub temu, da se mejna kontrola praviloma ne izvaja več (razen ob začasni ponovni uvedbi nadzora na notranji schengenski meji), v drugih državah obravnavane v skladu z njihovo nacionalno zakonodajo in jim je izrečena sankcija.

Obveznost posedovanja dokumentov v državah Evropske unije

Državljani Evropske unije morajo imeti pri sebi veljavne osebne oziroma identifikacijske dokumente (osebno izkaznico ali potno listino). Ta obveznost izhaja iz t. i. Direktive 38 (gre za Direktivo 2004/38/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o pravici državljanov Unije in njihovih družinskih članov do prostega gibanja in prebivanja na ozemlju držav članic). Navedeni pravni akt v prvem odstavku 4. člena določa, da imajo vsi državljani EU z veljavno osebno izkaznico ali potnim listom pravico, da zapustijo ozemlje države članice zaradi potovanja v drugo državo članico. Enako velja tudi za družinske člane državljanov EU. 

Za prestop meje brez dokumentov je predpisana tudi globa

Velika večina držav članic, tudi Slovenija, je neposedovanje identifikacijskih dokumentov opredelila kot prekršek. Zakon o tujcih določa, da se z globo od 500 do 1.200 evrov kaznuje tujec, ki nima veljavne potne listine, z globo od 200 do 500 evrov pa se za prekršek kaznuje posameznik, ki je državljan EU, njegov družinski član ali družinski član slovenskega državljana, če vstopi v Slovenijo brez listine, potrebne za vstop. Z enako globo se lahko v skladu z Zakonom o nadzoru državne meje kaznuje tudi državljan Slovenije, če prestopi mejo brez veljavne osebne izkaznice ali potne listine.

Dovoljenje zakonitega zastopnika za mladoletnike ni potrebno

Državljani lahko potujejo v tujino ali iz tujine le z veljavnim potovalnim dokumentom (s potnim listom ali osebno izkaznico), ne glede na starost. Staršem priporočamo, da se pred potovanjem otrok (bodisi brez spremstva bodisi v spremstvu drugih oseb) v državah, kamor bodo potovali, prepričajo, ali v tistih državah ne veljajo morda kakšna posebna določila glede tega. To lahko preverijo na spletnih straneh Ministrstva za zunanje in evropske zadeve ali pri predstavništvih držav, kamor bodo otroci potovali.

Katere listine potrebujejo otroci za vstop v Republiko Hrvaško?

Katere listine potrebujejo otroci za vstop v Bosno in Hercegovino?

Povezane vsebine

Varnost na dopustu
Mejna kontrola