V Haagu na Nizozemskem je 15. in 16. maja 2007 potekala prva mednarodna konferenca o zaščiti evra pred ponarejanjem, ki jo je v sodelovanju z Evropsko centralno banko organiziral Europol in na kateri je sodelovala tudi slovenska kriminalistična policija s predstavitvijo v začetku februarja 2007 uspešno zaključene kriminalistične preiskave mednarodno organizirane kriminalne združbe, ki se je ukvarjala s ponarejanjem in razpečevanjem evrov.

Slovenska kriminalistična policija je v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi odkrila tiskarno evrov in drugih valut na območju Bosne in Hercegovine, v zaključni akciji je bilo aretiranih 10 oseb ter zaseženih za okoli 200.000 evrov ponaredkov in več različnih pripomočkov za ponarejanje.

Na konferenci je bilo jasno poudarjeno, da je evro dobro zaščiten. Vendar pa sta za zagotavljanje varnosti in stabilnosti evra v prihodnosti pomembna tudi nadaljnji razvoj in izboljšanje sodelovanja med varnostnimi in bančnimi organi.

Po šestih letih obstoja je evro danes priznan kot svetovno plačilno sredstvo. Približno 300 udeležencev iz 53 držav in mednarodnih teles je potrdilo potrebo in zahtevo za izboljšanje sodelovanja in razširitev mrež za izmenjavo informacij preko meja Evropske unije.

Direktor Europola, Max-Peter Ratzel, je potrdil dosedanje plodno sodelovanje med Europolom in njegovimi partnerji, zlasti v Evropski uniji, ki so veliko prispevali k zaščiti evra pred ponarejanjem. Prav tako je spodbudil varnostne organe in banke organe, ki se ukvarjajo z zaščito evra na evropski in mednarodni ravni, naj kar najbolj izkoristijo centralno vlogo Europola, da se zagotovi varnost in stabilnost evra.

Prof. José Manuel Gonzáles-Páramo, član izvršnega odbora Evropske centralne banke, je poudaril, da so evrski bankovci dobro zaščiteni proti nezakonitemu razmnoževanju, tudi z učinkovito zakonodajo in pregonom ponarejanja. Pohvalil je Europolovo vlogo pri pregonu ponarejevalcev in splošno javnost pozval, da še naprej sodeluje v boju proti ponarejanju, in sicer tako, da je pozorna na svoj denar in možnost poneverbe.

12. julija 2005 je bil Europol z odločbo Sveta imenovan za Centralni urad Evropske unije za boj proti ponarejanju evra skladno z 12.–15. členom Mednarodne konvencije za zatiranje ponarejanja valut (poznana tudi kot Ženevska konvencija iz leta 1929). V okviru svoje vloge in pravne podlage Europol pospešuje izmenjavo informacij, pripravlja kriminalistične in forenzične analize, usposabljanja ter finančno in tehnično podporo. V boju proti možnostim za ponarejanje evra ter za pospeševanje in usklajevanje obveščevalnih podatkov, analize in usposabljanja na tem področju organiziranega kriminala Europol tesno sodeluje z nacionalnimi centralnimi uradi držav članic EU, z Evropsko centralno banko, Evropsko komisijo (v okviru Evropskega urada za boj proti goljufijam - OLAF) in Interpolom (ICPO). V preteklosti je Europol že uspešno sodeloval v različnih operacijah, v katerih so bile razkrinkane skrivne tiskarne in zasežene velike količine ponarejenih evrskih bankovcev, njegovi strokovnjaki pa redno izvajajo usposabljanja s tega področja.