Na podlagi večmesečne preiskave so slovenski kriminalisti, skupaj s hrvaškimi in avstrijskimi varnostnimi organi, razkrili mednarodno hudodelsko združbo, ki se je organizirano ukvarjala s tihotapstvom cigaret z območja držav bivše Jugoslavije preko carinske črte v Slovenijo in s tem na področje EU. Cigarete so bile namenjene v Avstrijo, Nemčijo in na Nizozemsko.
V teh dneh so kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani tako podali kazensko ovadbo zoper osem članov hudodelske združbe, ki jih utemeljeno sumijo storitve več kaznivih dejanj tihotapstva po členu 255 Kazenskega zakonika, v zvezi s kaznivim dejanjem hudodelskega združevanja po členu 297 Kazenskega zakonika. Člani hudodelske združbe so iz Slovenije, Hrvaške in Avstrije, vodil pa jih je 38-letni hrvaški državljan.
V akciji, ki jo je koordinirala Uprava kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, usmerjalo pa jo je Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, je sodelovalo 20 kriminalistov in 15 policistov z različnih policijskih uprav.
Z uporabo prikritih policijskih ukrepov so kriminalisti zbrali dokaze zoper dva avstrijska državljana, stara 35 in 46 let, pet slovenskih državljanov, starih 50, 45, 54, 29 in 27 let, ter 38-letnega hrvaškega državljana.
Mednarodno kriminalno združbo, v kateri je imel vsak član točno določeno vlogo, je vodil 38-letni hrvaški državljan. V Sloveniji je bil njegov prvi sodelavec 50-letni slovenski državljan, ki je skrbel za "logistično" podporo za območje Slovenije.
Kriminalno združbo so kriminalisti ovadili za tri kazniva dejanja tihotapstva, ki so jih storili v hudodelski združbi. V kriminalistični preiskavi so ugotovili, da so člani združbe z območja Bosne in Hercegovine preko Hrvaške pretihotapili v Slovenijo na različnih mejnih prehodih večjo količino cigaret znamke Marlboro, za katere je bilo v kasnejšem postopku ugotovljeno, da gre za ponaredke, ki celo vsebujejo zdravju škodljive primesi. V preiskavi, ki so jo opravili v skladišču na širšem celjskem območju, so kriminalisti odkrili 8.000.000 cigaret, ki so bili skriti v prav za to prirejenih vratnih krilih. Pri pregledu dokumentacije je bilo ugotovljeno, da so pri prehodu državne meje carinskim organom pokazali deklaracije za uvoz vratnih kril.
V nadaljnji preiskavi so kriminalisti zbrali dokaze še za dve kaznivi dejanji tihotapstva. V teh dveh primerih so bile cigarete odkrite že na hrvaško-slovenski meji, vozili pa so jih različni slovenski državljani. V teh zasegih je bilo odkrito prvič 8.500 zavojev ("štek"), drugič pa 820 zavojev.
Med izvajanjem prikritih ukrepov je bilo ugotovljeno, da je kriminalna združba cigarete tihotapila že dlje časa, saj je bilo v letih 2005 in 2006 preko različnih špediterskih podjetij v Slovenijo opravljenih najmanj 52 prevozov, pri katerih so člani združbe carinskim organom prijavili uvoz vrat, kasneje pa so ista vrata (brez cigaret) izvozili nazaj v Bosno in Hercegovino in jih ponovno uporabili za tihotapljenje. Kriminalisti na podlagi pregledane dokumentacije ocenjujejo, da je navedena združba na ta način "uvozila" oziroma pretihotapila okoli 305 ton cigaret.
Kriminalisti so ves čas sodelovali tudi z avstrijskimi in hrvaškimi varnostnimi organi, ki so zoper navedene osumljence prav tako podali kazenske ovadbe, za nekaj kaznivih dejanj pa obvestila še zbirajo. Vodja združbe, hrvaški državljan, je pred prijetjem pobegnil v tujino, na neznani lokaciji na območju Hrvaške pa se skriva tudi 50-letni slovenski državljan.
Za prijetje osumljencev so slovenski policisti in kriminalisti izvedli pet hišnih preiskav, dva osumljenca (prevoznika) pa so na podlagi Zakona o kazenskem postopku pridržali za čas, da so zbrali potrebna obvestila.
Zoper člane kriminalne združbe z območja Republike Hrvaške so akcijo istočasno izvedli tudi hrvaški varnostni organi, ki so prav tako izvedli več hišnih preiskav in pridržali več oseb.