V časopisu Dnevnik je bil v soboto, 17. 11. 2007, objavljen članek z naslovom Kljub zakonitemu ravnanju policisti plačujejo odškodnine.

V članku novinar navaja policijski sindikat, ki pravi, "da se je že večkrat zgodilo, da so morali policisti zaradi uporabe prisilnih sredstev pri službenih nalogah v civilnem sodnem postopku plačati odškodnino iz svojega žepa, čeprav v kazenskem postopku niso bili obsojeni, ali pa so posebne komisije ugotovile, da so ravnali v skladu s pravili". Novinar prav tako navaja neimenovane policiste, ki da so vse bolj ogroženi, tako zaradi napadov nanje kot zaradi groženj, in da se za njihovo varnost ne poskrbi dovolj.

V zvezi s takšnimi navedbami dajemo naslednje pojasnilo:

Za varnost policistov v primeru ogroženosti je vedno poskrbljeno, tako kot to določa Navodilo o postopkih in ukrepih za zaščito ogroženih delavcev organov za notranje zadeve. Vsi izvedeni ukrepi so bili učinkoviti, zato odločno zavračamo trditve, da je takšno izvajanje ukrepov prepuščeno toku dogodkov. Menimo, da policijski sindikat te ukrepe pozna in da del vodstva sindikata nekorektno obvešča interno javnost in medije.

Policija v skladu z navedenim navodilom izvaja zaščitne ukrepe po posebnem ustaljenem postopku in predvidenem načrtu. Zaščitni ukrepi, ki jih policija pri tem uporablja, so ukrepi tehničnega varovanja in fizičnega varovanja, začasna službena premestitev policista na drugo enakovredno delovno mesto ali celo njegova preselitev, odreditev izrednega plačanega dopusta, da bi policistom zagotovili večjo varnost.

V primeru kazenskih ali odškodninskih postopkov zoper policiste zaradi izvajanja policijskih nalog, kadar so te opravljene zakonito in strokovno, v obdobju sedanjega vodstva policije noben policist ni in ne bo plačal odškodnine, prav tako takšnih primerov ne bi smelo biti v preteklosti.

Obligacijski zakonik (OZ) določa, da za škodo, ki jo povzroči delavec (policist) pri delu ali v zvezi z delom tretji osebi, odgovarja delodajalec (v postopku pred sodiščem kot delodajalec nastopa Republika Slovenija), le v primeru (drugi odstavek 147. člena OZ), če delavec (policist) škodo povzroči namenoma (naklep), ima oškodovanec pravico odškodnino uveljaviti neposredno od policista.

Če oškodovanec zahteva povračilo škode neposredno od policista, čeprav je bilo policistovo delo ocenjeno kot strokovno in zakonito, ima policist naslednji možnosti:

  • da zaprosi za zagotovitev pravne pomoči, ki vključuje plačilo stroškov odvetnika, prič in sodnih taks,
  • da Policijo obvesti o pravdi, sodišču pa predlaga, da Policija vstopi v pravdo kot stranski intervenient na njegovi strani.

Z vključitvijo bo policija lahko v pravdi aktivno sodelovala in toženemu policistu pomagala pri dokazovanju, da je ravnal zakonito in strokovno. Pri tem je pomembno, da je Policija o začetku postopka obveščena takoj po prejemu tožbe.


Vodstvo slovenske policije vsem policistom zagotavlja, da je ob zakonitem in strokovnem opravljanju nalog in izvajanju postopkov njihova bojazen, da bodo v primeru tožbe morali sami plačati odškodnino oz. ne bodo dobili ustrezne pravne pomoči, nepotrebna in odveč.