V slovenski policiji obsojamo današnji tragični napad v Avstriji, s katerim so bila nasilno prekinjena nedolžna življenja, ter izražamo sožalje svojcem žrtev in solidarnost z avstrijskimi varnostnimi organi in prebivalci.
Takšni dogodki nas ponovno opominjajo, kako pomembno je sodelovanje, preventivno delovanje, usposabljanje ter pravočasno zaznavanje in prijavljanje nevarnega vedenja.
V policiji že zadnje desetletje sistematično izvajamo usposabljanja za interveniranje oziroma ukrepanje v primeru t. i. amok situacij (tj. aktivnih, življenju nevarnih dogodkov) in drugih sorodnih varnostnih groženj. Usposabljanja vključujejo tako preventivne ukrepe kot tudi taktike za učinkovito posredovanje. Izkušnje kolegov iz evropskih držav, kjer so tovrstni napadi pogostejši, jasno kažejo, da je za učinkovito ukrepanje ob takšnih dogodkih ključno tesno sodelovanje vseh interventnih služb. Zato se slovenska policija redno usposablja skupaj z ekipami nujne medicinske pomoči in gasilci, saj prav skupna usposabljanja vseh deležnikov dokazano povečujejo verjetnost uspešnega posredovanja.
Prav tako spremljamo primere tovrstnih napadov v tujini in se povezujemo s tujimi varnostnimi organi, z namenom ustreznega obveščanja in ukrepanja v primeru groženj izobraževalnim ustanovam pa sta bila lani podpisana tudi protokola z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje ter Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Za pravočasno preprečitev takšnih dejanj je bistvenega pomena, da vsak posameznik, ki zazna znake morebitnega nasilnega vedenja ali groženj zoper življenje drugih, to nemudoma sporoči – bodisi policiji na telefonsko številko 113, staršem, učiteljem ali drugi zaupanja vredni osebi. Informacije je mogoče posredovati tudi anonimno, in sicer preko sistema e-prijav ali na brezplačni anonimni telefon 080 12 00.
Ključno pri spopadanju z nasiljem je, da ima družba ničelno toleranco do nasilja.
Povezane vsebine
Odziv notranjega ministra Poklukarja na tragični dogodek v Gradcu