Spolna zloraba otrok lahko pripelje do tega, da otroci pobegnejo od doma. V osmih od desetih primerov spolnih zlorab je storilec oseba, ki ji otrok zaupa. Slovenska policija se zato danes, tako kot že v preteklosti, v sodelovanju z mednarodno fundacijo Amber Alert Europe in policijami 29 drugih držav pridružuje vseevropski kampanji z naslovom Prijatelj ali pošast?.
Letošnja obsežna preventivna kampanja ob mednarodnem dnevu pogrešanih otrok 25. maja je namenjena soočenju z bolečo resnico: osem od desetih otrok, ki so žrtve spolne zlorabe, zlorablja nekdo iz njihovega "kroga zaupanja". Več informacij o letošnji preventivni kampanji je – tudi v slovenskem jeziku – objavljenih na spletni strani Amber Alert Europe: Prijatelj ali pošast?
Ko zloraba vodi v izginotje otroka
Številni zlorabljeni otroci čutijo, da se morajo umakniti. Obupani poskušajo pobegniti iz težke, nevzdržne situacije. A njihov pobeg oziroma izginotje ne odpravi travme – nasprotno, otroke izpostavi še večjim nevarnostim, kot so izkoriščanje, trgovina z ljudmi ali dolgotrajne negativne psihološke posledice.
Kampanja "Prijatelj ali pošast?" je namenjena ozaveščanju in opremljanju staršev, učiteljev in skrbnikov z znanjem, kako prepoznati opozorilne znake zlorabe, vzpostaviti varen in podporen pogovor z otroki ter morebitne skrbi prijaviti pristojnim službam. Slovenska policija želi v sodelovanju z Amber Alert Europe in z ozaveščanjem ter spodbujanjem zgodnjega ukrepanja ustaviti zlorabo in preprečiti, da bi prišlo do izginotja otroka.
Sum spolne zlorabe otroka čimprej prijavite policiji!Če posumite, da je otrok postal žrtev spolne zlorabe, to prijavite na najbližji policijski postaji ali na telefonski številki 113. S takojšnjim ukrepanjem bomo lahko preprečili, da bi otrok ostal v bližini storilca, kjer bi bil lahko izpostavljen nadaljnjemu spolnemu izkoriščanju in zlorabljanju. Policisti in policistke bomo naredili vse, da bomo otroka ustrezno zaščitili, zoper storilca, ki si je drznil zlorabiti otrokovo zaupanje za tako nizkotna dejanja, pa ukrepali v skladu s svojimi pristojnostmi. |
Ni vedno neznanec tisti, ki predstavlja nevarnost
25. maj, mednarodni dan pogrešanih otrok, je posvečen preventivi. Eden od razlogov, zakaj otroci zbežijo, so zlorabe v okoljih, kjer bi se morali počutiti varne. V osmih od desetih primerov otroka zlorabi oseba, ki jo otrok pozna in ji zaupa, na primer družinski član, bližnji sorodnik, prijatelj ali druga odrasla oseba iz skupnosti. Spolna zloraba v otrokovem krogu zaupanja pogosto pripelje do tega, da otrok pobegne.
Otroke lahko zaščitimo tako, da ukrepamo pri spolnih zlorabah, zlasti kadar se te zgodijo v otrokovem zaupnem krogu. Ukrepanje pa je mogoče, če prepoznamo znake zlorab. Z ukrepanjem lahko ustavimo nadaljnjo zlorabo in otrokom zagotovimo varno okolje brez zlorabe. S tem jih zaščitimo in preprečimo morebiten beg od doma in morebitno nadaljnjo viktimizacijo.
Kako prepoznati znake zlorabe?
Kako prepoznati znake, ki lahko kažejo na spolno zlorabo otrok, da bi lahko ukrepali? Zloraba je lahko skrita, njeni znaki pa pogosto niso. Ti znaki so lahko nakazovanje, čustveni, fizični ali psihološki znaki, težave v šoli in pri druženju z vrstniki, spremembe v vedenju ali neprimerno vedenje ter strah in izogibanje določenim osebam, krajem ali situacijam
Pomembno je oblikovanje varnega okolja, da nam bo otrok v stiski lahko zaupal
Kot skrbniki moramo zagotoviti, da se otrok počuti varnega, da bi lahko spregovoril o tem, kar se mu je morda zgodilo. Varno okolje pa se lahko vzpostavi s spodbujanjem zaupanja, poslušanjem brez obsojanja, razložiti je treba otroku, da njihovo telo pripada samo njim in da se jih nihče ne sme dotikati, pogovoriti se je treba o mejah ter tudi pomagati otrokom razumeti razliko med dobrimi presenečenji in škodljivimi skrivnostmi.
Policija izvaja ukrepe iskanja pogrešane osebe toliko časa, dokler je to potrebnoV Sloveniji nimamo časovne omejitve, tako da pogrešana oseba ostane pogrešana, dokler ni najdena (živa ali mrtva). V evidencah ohranjamo tudi podatke o najdenem neidentificiranem truplu do ugotovitve njegove identitete. Da se podatki v evidenci hranijo do najdbe pogrešane osebe ali dokler se neznano truplo ne identificira, je zapisano tudi v Zakonu o nalogah in pooblastilih policije. |
Problematiki pogrešanih oseb posvečamo veliko pozornosti
V slovenski policiji se zavedamo stiske svojcev, ki jo lahko povzroči nenadno in nepričakovano izginotje njihovega bližnjega. To jih zelo prizadene, zato v policiji temu področju dela posvečamo zelo veliko pozornosti. Da bi čim bolj optimizirali svoje delo in bili čim uspešnejši, nenehno skrbimo za dodatna usposabljanja policistov in kriminalistov. Nenehno sodelujemo z evropskimi in svetovnimi policijskimi organizacijami in za medsebojno obveščanje uporabljamo najsodobnejše sisteme, kot sta schengenski informacijski sistem in Interpolov sistem iskanja pogrešanih oseb Yellow notices.
Minule preventivne kampanje ob mednarodnem dnevu pogrešanih otrok
Fundacija Amber Alert ob 25. maju vsako leto pripravi obsežno preventivno kampanjo, s katero skupaj z policijami držav EU ozavešča o problematiki pogrešanih otrok. Nekatere najodmevnejše kampanje v preteklih letih, v katerih je sodelovala tudi slovenska policija, so potekale pod naslednjimi slogani:
- 2024: Preveri. Pomisli. Prijavi.
- 2023: O zajčku, ki je šel na potep in se naučil poslušati sebe
- 2022: Pomisli, preden objaviš
- 2021: Prepoznaš pet korakov groominga?
- 2020: #NeBodiLahkaTarča
- 2019: Vam otroci vedno povejo, kam grejo?
- 2018: Video: kaj je treba narediti ob pogrešanju otroka? Pobarvanka: Varno v šolo in nazaj
Povezane vsebine
Moj otrok je pogrešan, kaj lahko storim? (praktični napotki in nasveti za starše in skrbnike)
Prijava pogrešane osebe. Kako ravnati, ko nekdo izgine? (informacije o postopku prijave in nasveti policije)
Iskanje pogrešanih oseb – aktivnosti policije
Evropska mreža policijskih strokovnjakov za pogrešane osebe (PEN-MP)