Sorodne objave

 

V zadnjih dneh smo policisti na Severnem Primorskem obravnavali več primerov spletnih goljufij na škodo gospodarskih družb in fizičnih oseb. 

V policiji zato opozarjamo občane: ne nasedajte neznanim klicateljem! Bodite pozorni, če prejmete sporočilo, ki je videti, kot da vam ga je poslala banka. Predvsem pa ne odpirajte spletnih povezav, ne vnašajte svojih osebnih ali bančnih podatkov oziroma jih storilcem na zaupajte niti po telefonu. Ob morebitni zlorabi nemudoma obvestite svojo banko in oškodovanje prijavite policiji.

Računalniški heker sedi pred ekrani, uporablja več računalnikov hkrati

Internet je postal neznansko privlačen za spletne kriminalce. Napadalci z umetelnimi zvijačami in obljubami iz vas izžamejo denar ali pridobijo dragoceno finančno informacijo. Spletni kriminalci so tudi čedalje bolj inovativni in jih je vse težje odkriti. Sodobni spletni prevaranti bodo storili vse, da se dokopljejo do vašega denarja in/ali vaših bančnih podatkov, pri tem pa so se pripravljeni vživeti v najrazličnejše vloge.

Podjetje na Ajdovskem nasedlo lažnemu sporočilu o nadgradnji spletne banke

Policisti Policijske postaje Ajdovščina so 7. maja 2025 obravnavali primer spletne goljufije na Ajdovskem na škodo ene od gospodarskih družb. Po prvih zbranih podatkih je goljufija potekala tako, da je neznani storilec na elektronski naslov enega od podjetij na Severnem Primorskem posredoval sporočilo glede nadgradnje spletne banke. Po več klikih na prejete spletne povezave je oškodovance po telefonu poklicala neznana oseba, ki se je lažno predstavila kot tehnična pomoč enega od spletnih ponudnikov različnih storitev. Neznani storilec je v nadaljevanju neupravičeno pridobil podatke oškodovane gospodarske družbe in zlorabil transakcijski račun podjetja za 1.555 evrov. Policisti PP Ajdovščina bodo na podlagi vseh ugotovljenih dejstev navedenega kaznivega dejanja podali kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo v Novi Gorici.

Storilec se je lažno predstavil kot tehnična pomoč in podjetje oškodoval za 15 tisoč evrov

Ajdovski policisti so 7. maja obravnavali še eno spletno goljufijo na škodo gospodarske družbe. Tudi v tem primeru je neznani storilec na elektronski naslov podjetja najprej poslal elektronsko sporočilo glede nadgradnje oz. obnovitve mobilne in spletne banke. Po več klikih na spletne povezave se je tudi v navedenem primeru pojavila ista oz. že prej omenjena spletna stran ponudnika različnih storitev. Tudi v tem primeru je neznanemu storilcu uspelo pridobiti določene podatke gospodarske družbe in nato zlorabiti transakcijski račun gospodarske družbe za 15 tisoč evrov. Tudi ta primer policisti še preiskujemo.

Na Ajdovskem fizična oseba oškodovana za več deset tisoč evrov, ker je neznanemu storilcu po telefonu zaupala nekatere podatke in mu tako omogočila dostop do svoje spletne banke

Poleg tega obravnavamo še en primer nedavne spletne prevare na Ajdovskem na škodo fizične osebe. 6. maja 2025 smo bili policisti namreč obveščeni, da je neznani storilec po telefonu poklical oškodovanca in v nadaljevanju neupravičeno pridobil njegove osebne ter druge podatke. Storilcu je bil na ta način omogočen dostop do njegove spletne banke. Nedolgo zatem je neznani storilec opravil več nepooblaščenih transakciji z oškodovančevega bančnega računa in ga oškodoval za več deset tisoč evrov. Oškodovancu je bila povzročena velika materialna škoda. Policija opisano kaznivo dejanje še preiskuje.

Na Goriškem neznani storilec zlorabil transakcijski račun oškodovanca in ga oškodoval za 4.550 evrov

V ponedeljek, 5. maja, smo obravnavali tudi kaznivo dejanje uporabe ponarejenega negotovinskega plačilnega sredstva (po prvem odstavku 247. člena Kazenskega zakonika RS) na Goriškem na škodo fizične osebe. V nadaljevanju preiskave je bilo ugotovljeno, da se je omenjeno kaznivo dejanje zgodilo konec aprila letos, in sicer je neznani storilec zlorabil transakcijski račun oškodovanca in z njegovega transakcijskega računa na druga dva bančna računa nakazal nekaj tisoč evrov. Banka je nato preklicala in blokirala njegov zlorabljeni bančni račun. Zaradi omenjenega kaznivega dejanja je bil oškodovan za 4.550 evrov. Prav tako je bilo doslej ugotovljeno, da je neznani storilec večkrat klical oškodovanca in mu v polomljeni slovenščini zagotavljal določena sredstva na virtualni denarnici (kriptovalute), vendar je oškodovanec klic z neznancem nemudoma prekinil. Poleg tega je neznani storilec pred nekaj dnevi na oškodovančev e-naslov poslal elektronsko sporočilo glede posodobitve podatkov na spletni strani ene od slovenskih bank z vnosom osebnih in drugih podatkov, čeprav oškodovanec z omenjeno banko ne posluje. Preiskava o tem, kako je neznani storilec neupravičeno pridobil osebne in druge podatke ter zlorabil transakcijski račun oškodovanca, še ni zaključena.

Kateri so najpogostejši opozorilni znaki, da gre za goljufijo?

Policisti svetujemo, da upoštevate naslednje nasvete in priporočila.

  • Slovenske banke ne kličejo svojih komitentov po telefonu, da bi od njih zahtevali kakršne koli podatke ali gesla.
  • Če prejmete klic s strani tehnične podpore banke, ki od vas zahteva, da sporočite generiran žeton, gre za goljufijo.
  • Banke nikoli ne pošiljajo sporočil z zahtevo, da kliknete na povezavo do spletne banke.
  • Za dostop do spletne banke vedno uporabljajte veljavne uradne naslove, do katerih dostopajte prek brskalnika ali aplikacije, in ne prek klika na povezavo.
  • Če se s klikom na povezavo v sporočilu odpre stran spletne banke, je to znak, da je nekaj narobe, zato ne vnašajte nobenih podatkov!
  • Prejeta elektronska ali SMS sporočila sicer dajejo vtis, kot da so bila poslana s strani banke, dejansko pa se e-naslov goljufov razlikuje od uradnega e-naslova vaše banke.
  • Ob morebitnem oškodovanju zberite vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se za prijavo čimprej obrnete na najbližjo policijsko enoto in na svojo banko.

Povezane vsebine

Goljufivi telefonski klici v imenu policije, carine ali banke. Ne nasedajte neznanim klicateljem!

Policija opozarja: lažni bankirji kličejo pravne osebe in samostojne podjetnike, izgubite lahko ves denar na bančnem računu

Tudi uporabnike v Sloveniji kličejo lažni bankirji in jim izpraznijo bančni račun – opozorilo

Spletni goljufi pošiljajo sporočila v imenu bank, lahko vam izpraznijo račun!

Nasveti SI-CERT-a: varninainternetu.si/prevare