Skoči do osrednje vsebine

Sporočila za javnost

Slika pogrešane osebe

Obvestilo o pogrešani osebi

Policisti so bili obveščeni, da je od včeraj, 21. maja 2026, pogrešan 35-letni Uroš Pirš iz Brecljevega na območju Policijske postaje Šmarje pri Jelšah.
Sporočila za javnost GPU
Otroci si ogledujejo delo forenzika

Vrvež na Bogatajevih dnevih, razstavni prostor policije "poka po šivih"!

Že deseti Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja so danes, 21. maja 2026, v središče Nove Gorice privabili množice obiskovalcev. Ti so si ogledali tudi ...
Sporočila za javnost GPU
Bogatajevi dnevi, plakat

Nova Gorica bo naslednje tri dni v znamenju Bogatajevih dnevov zaščite in reševanja. Vabljeni, da spoznate tudi delo policije!

Nova Gorica bo med 21. in 23. majem 2026 gostila Bogatajeve dneve zaščite in reševanje, kjer se bodo predstavile službe, ki skrbijo za varnost ljudi. Poleg ...
Sporočila za javnost GPU
20.maj2026

Na 455 "šteng" do Kalvarije se je letos za dober namen podalo rekordnih 91 ekip

Rekordnih 91 ekip se je včeraj, 19. maja 2026, podalo na 455 "šteng" na Kalvarijo v sklopu naše Štengijade, humanitarno-športne prireditve, ki jo Policijska uprava Maribor organizira že 12. leto zapored. Zbrana sredstva so tradicionalno namenjena najmlajšim: tokrat gredo Centru za sluh in govor Maribor, kjer bodo denar namenili predvsem športnim rekvizitom.
Sporočila za javnost PU Maribor
20.maj2026

Znani rezultati akcije Mikromobilnost. Pri kolesarjih obravnavali 374, pri e-skiroistih pa 144 kršitev cestnoprometnih predpisov

Policisti smo minuli teden, od 11. do 17. maja 2026, sodelovali v nacionalni preventivni akciji Mikromobilnost, in sicer smo posebno pozornost namenili odkrivanju in preprečevanju kršitev voznikov koles in e-koles. 
Sporočila za javnost GPU
20.maj2026

Iščemo slovenskega državljana, 55-letnega Tomaža Stoparja – poziv javnosti

Išče se Tomaž Stopar, državljan Slovenije, star 55 let. Prosimo, delite! Iskan je na podlagi evropskega naloga za prijetje in predajo Hrvaške in je na begu od 12. maja 2026.
Sporočila za javnost GPU
20.maj2026

Preklic iskanja pogrešane osebe

Preklicujemo iskanje od oktobra 2018 pogrešanega Arta Kovačiča iz Kranjske Gore. Policisti so bili namreč konec aprila letos obveščeni o najdbi človeškega okostja na strmem pobočju nad Malo Pišnico na območju Kranjske Gore. Identiteta osebe takrat ni bila potrjena.
Sporočila za javnost GPU
18.maj2026

Ste prejeli SMS sporočilo o prometnem prekršku? Pozor, gre za prevaro!

Policija je bila na začetku maja obveščena, da posamezniki prejemajo sumljiva SMS sporočila, v katerih jih domnevno "slovenska prometna policija" obvešča o storjenem prometnem prekršku in napotuje na prijavo na določeno spletno stran. SMS sporočilo je običajno poslano iz tujine, kar je razvidno iz telefonske številke.
Sporočila za javnost GPU
18.maj2026

Vodenje Policijske uprave Maribor prevzel Damir Ivančić, Policijsko upravo Murska Sobota bo vodil Borut Kocet

Dosedanji direktor Policijske uprave Murska Sobota Damir Ivančić, mag., je danes, 18. maja 2026, prevzel vodenje PU Maribor. Vodenje PU Murska Sobota pa je po pooblastilu generalnega direktorja policije prevzel Borut Kocet, vodja Sektorja uniformirane policije na tej policijski upavi. 
Sporočila za javnost GPU
18.maj2026

Preiskovalci NPU zasegli 60 kilogramov kokaina

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so v sodelovanju s kriminalisti ostalih policijskih uprav v okviru kriminalistične preiskave pretekli teden uspešno preprečili prodajo in zasegli večjo količino prepovedanih drog.
Sporočila za javnost GPU

Zima in z njo povezane nevšečnosti na naših cestah se počasi poslavljajo. Razmere za vožnjo so veliko ugodnejše kot še pred kratkim, ko smo se srečevali z mrazom, sneženjem in poledenelimi ter spolzkimi cestami. Umikanje tovrstnih razmer toplejšemu vremenu, boljšim voznim razmeram je povezano s povečanjem števila "ranljivejših" udeležencev v cestnem prometu. Na naših cestah se bo povečalo število kolesarjev, voznikov koles z motorjem, motornih koles in drugih.

Prometno varnostna situacija v prvih dveh mesecih letošnjega leta je bila ugodna. Navedeno potrjujejo tudi statistični podatki. Glede na lansko leto, se je število smrtnih žrtev med udeleženci v cestnem prometu zmanjšalo za 29 %. Ravno tako je spodbuden podatek o posledicah med telesno poškodovanimi, saj so poškodbe med udeleženci v prometnih nesreča vedno blažje, na kar ima nedvomno vpliv več dejavnikov (elementi pasivne varnosti, cestna infrastruktura, itd.).


Prometne nesreče in posledice v januarju in februarju po letih
tabela-pn1* Podatki za obdobje leta 2003 so začasni.


Situacija je bila glede na nastale posledice izredno ugodna predvsem v mesecu februarju. V februarju so slovenske ceste zahtevale 8 življenj. Da je bilo stanje dejansko ugodno, nam potrdi tudi primerjava o številu smrtnih žrtev v mesecu februarju od leta 1975 do danes. Podobna je bila situacija v letih 1985 in 1999 ko je bilo število umrlih najmanjše v zadnjih treh desetletjih, vendar je bilo žrtev vedno več kot 10. Vzroke za takšno stanje je brez temeljite raziskave težko pojasniti. Nekaj jih lahko pripišemo različnim dejavnikom, kot so vremenski pogoji z obilnejšim sneženjem in s tem posredno nižjim hitrostim ter redkejšo udeležbo v prometu, času zimskih počitnic (gostota prometa), ipd.


Mrtvi v mesecu februarju po letih
graf-pn1


Glede na vpliv, ki ga prinaša otoplitev in nove vozne razmere
vsem udeležencem ob prehodu v pomladne vozne razmere svetujemo naslednje:

  • vozila je potrebno preventivno pregledati, še zlasti priporočamo pregled na pooblaščenih servisih ali tehničnih pregledih;
  • hitrost in način vožnje je potrebno prilagoditi prometnim razmeram, ki bodo v tem obdobju spremenjene. V večji meri kot prej se bodo namreč na cesti pričeli pojavljati kolesarji, vozniki koles z motorji in motornih koles. Promet bo zato spet gostejši, čas potovanja pa se bo verjetno podaljšal, kar je potrebno upoštevati pri načrtovanju poti;
  • ugodne razmere za vožnjo naj voznike ne zavedejo. Večina voznikov namreč v takšnih razmerah zmotno pridobi lažen občutek varnosti in temu primerno tudi vozi. Vendar pa varnost ni odvisna zgolj od ravnanja voznika samega, ampak je soodvisna od ravnanja drugih;
  • vsi vozniki naj zato upoštevajo pravila defenzivne vožnje, med vožnjo naj bodo strpni, odgovorni ter pazljivi;
  • zlasti opozarjamo voznike koles z motorjem in motornih koles, da v tem prvem obdobju, ko se znova privajajo na vožnjo in ponovno spoznavajo lastnosti svojih vozil, prilagodijo hitrost in način vožnje svojim sposobnostim ter lastnostim ceste;
  • pri vožnji naj dosledno uporabljajo čelade ter druga zaščitna sredstva, saj slednja v primeru prometnih nesreč bistveno omilijo posledice;
  • v prometu se bodo pogosteje pojavljali tudi pešci, zato naj bodo vozniki pozorni tudi na njih. Opozarjamo pa tudi pešce, da naj bodo pazljivi, dosledno naj upoštevajo cestno prometne predpise in naj s svojimi ravnanji ne izzivajo nevarnih situacij in prometnih nesreč.


Mnenja smo, da nam bo ob upoštevanju naših nasvetov, v sodelovanju z vsemi, ki se pojavljajo v prometu, uspelo varnost na naših cestah zadržati na dokaj sprejemljivem nivoju, ceste pa napraviti bolj prijazne svojim uporabnikom.


Uprava uniformirane policije, Sektor za cestni promet