Skoči do osrednje vsebine

Sporočila za javnost

Laboratorij s konopljo

Murskosoboški kriminalisti zasegli večje količine prepovedane droge in orožje

Bojan Rous, vodja Sektorja kriminalistične policije v Policijski upravi Murska Sobota, je na današnji novinarski konferenci predstavil dosedanje ugotovitve ...
Sporočila za javnost PU Murska Sobota
Ilustracija dveh oseb, v ospredju je rdeč napis Preklic iskanja.

Ugotovljena identiteta mrtvega moškega, ki je bil aprila najden na Štajerskem

V aprilu smo bili policisti obveščeni o najdenih človeških posmrtnih ostankih na območju med Spodnjimi Hočami in Rogozo. Istega dne so kriminalisti PU Maribor ...
Sporočila za javnost PU Maribor
Slika policijskega konja Lacky Luck

Policijski službeni konj Lacky Luck išče novega lastnika – javno zbiranje ponudb

Policija prodaja službenega konja po imenu Lacky Luck. Svoje ponudbe za odkup lahko pošljete do ponedeljka, 25. maja 2026, do 15. ure.
Sporočila za javnost GPU
4.maj2026

Strpno in varno tudi v zastojih

V zadnjih dneh sta se na primorski avtocesti zgodili dve hujši prometni nesreči, ki sta povzročili večurne popolne zapore in izjemno dolge zastoje. Zaradi teh dogodkov in povečanega prometa po praznikih so vozniki dodatno obremenjeni, kar se odraža v večji nejevolji in utrujenosti na cestah.
Sporočila za javnost GPU
2.maj2026

Policijski pes na kraju prometne nesreče našel podhlajenega in poškodovanega voznika

Kranjski policisti so bili danes ponoči, okoli 2. ure, obveščeni, da se je na območju Kranja zgodila prometna nesreča. Ko so prišli na kraj, v vozilu ni bilo nikogar, prav tako ne ob njem. Poškodbe vozila so nakazovale, da bi lahko bili udeleženci prometne nesreče poškodovani, zato so policisti nemudoma pričeli iskati voznika in morebitne sopotnike.
Sporočila za javnost PU Kranj
30.apr.2026

Podaljšan praznični vikend bo na ceste privabil tudi motoriste: previdno, preudarno in po predpisih!

Pred nami je podaljšan praznični vikend, ki bo po napovedih prinesel tudi več sonca. Mnogi bodo proste dni izkoristili za izlete, po nekaj dneh slabega vremena pa se bodo v večjem številu na ceste znova odpravili tudi motoristi. Ob dejstvu, da sta minuli vikend na naših cestah življenje izgubila dva motorista, zato policisti znova opozarjamo: previdno, preudarno in po predpisih!
Sporočila za javnost GPU
23.apr.2026

Poskrbite za mirne in varne prvomajske praznike – preventivni nasveti in opozorila

Kot vsako leto bo prvomajske praznike tudi letos veliko ljudi izkoristilo za oddih na morju, v gorah ali kje drugje po Sloveniji in v tujini. Na cestah proti turističnim središčem je mogoče pričakovati povečan promet in zastoje, zato v policiji pozivamo k strpnosti in previdnosti v prometu. Svetujemo tudi, da pred odhodom od doma ustrezno zavarujete svojo lastnino.  Poleg tega bodo praznovanje 1. maja tudi letos popestrile številne javne prireditve in druženja. Ob tem opozarjamo, da morate pred kresovanjem poskrbeti za ustrezno varnost. Bodite previdni tudi pri pokanju z možnarji ali karbidom.
Sporočila za javnost GPU
22.apr.2026

V enotedenskem poostrenem nadzoru na slovenskih cestah kontrolirali več kot 3.500 prehitrih voznikov

V tednu od 13. do 19. aprila 2026, ko je na slovenskih cestah potekala nacionalna akcija Hitrost, smo policisti ugotovili kar 3.538 prekoračitev hitrosti.
Sporočila za javnost GPU
17.apr.2026

Za novega pomočnika generalnega direktorja policije je bil imenovan Mitja Jager

Mitja Jager, dosedanji pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije, je s 15. aprilom 2026 prevzel naloge pomočnika generalnega direktorja policije. Poudarek njegovih aktivnosti v vodstvu policije bo na pripravi zakonodaje, reševanju najzahtevnejših organizacijskih, kadrovskih in sistemskih nalog ter sodelovanju z drugimi deležniki pri zagotavljanju varnosti v Sloveniji.
Sporočila za javnost GPU
17.apr.2026

V okviru učinkovitega policijskega sodelovanja med Slovenijo in Italijo prijeli nevarnega osumljenca, ki je bil na begu od leta 2016

Na območju Italije je bil prijet nevaren osumljenec, ki je bil na begu od leta 2016 in je bil iskan na podlagi evropskega naloga za prijetje Slovenije. Gre za državljana Srbije, osumljenega kaznivega dejanja ropa zlatarne v Ljubljani leta 2016.
Sporočila za javnost GPU

V juniju1 so policisti obravnavali:

  • 22 (31)2 prometnih nesreč s smrtnim izidom, kar je za 29 % manj kot v enakem obdobju leta 2001,
  • 867 (864) prometnih nesreč s telesno poškodovanimi,
  • 2395 (2582) prometnih nesreč z materialno škodo ali za 7 % manj.

Posledice teh nesreč:

  • 24 (34) mrtvih ali za 29 % manj kot v enakem obdobju leta 2001,
  • 134 (233) hudo telesno poškodovanih ali za 42 % manj,
  • 1053 (970) lahko telesno poškodovanih ali za 9 % več.

 

Prometne nesreče in posledice:

leto št. prometnih nesreč št. prom. nesreč s smrtnim izidom št. prom. nesreč s tel. pošk. št. prom. nesreč z mater. škodo umrli hudo tel. pošk. lahko tel. pošk.
2000 3.604 31 804 2.769 31 269 860
2001 3.477 31 864 2.582 34 233 970
2002 3.284 22 867 2.395 24 134 1.053
primerjava 01/02 - 6 % - 29 % 0 % -7 % - 29 % - 42 % +9 %


Prometna varnost na slovenskih cestah je bila v juniju v primerjavi z enakim obdobjem leta 2001 boljša (glede na posledice). Število umrlih v prometnih nesrečah se je zmanjšalo za 29 %. Poleg tega se je zmanjšalo (za 42 %) skupno število hudo telesno poškodovanih ter tudi skupno število prometnih nesreč (ne glede na vrsto posledice).


Najpogostejši vzroki za smrtne žrtve:

  • neprilagojena hitrost - 12 (12),
  • nepravilna stran oz. smer vožnje - 6 (10),
  • neupoštevanje pravil o prednosti - 5 (5),
  • nepravilno prehitevanje - 1 (3),
  • drugo - 0 mrtvih, lani (4).

Neprilagojena hitrost je bila v juniju največkrat vzrok prometnim nesrečam z najhujšimi posledicami. V primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta se je navedenemu vzroku pridružila še nepravilna stran oziroma smer vožnje. Delež mrtvih v prometnih nesrečah zaradi neprilagojene hitrosti je v juniju obsegal kar 50 % vseh umrlih v prometnih nesrečah.


Vrsta udeležencev

V prometnih nesrečah so umrli:

  • 7 (8) voznikov osebnih avtomobilov,
  • 7 (3) potnikov,
  • 6 (11) voznikov motornega kolesa,
  • 1 (4) pešec,
  • 3 (3) kolesarji.

Struktura žrtev v cestnem prometu kaže na uporabo najrazličnejših prevoznih sredstev, kar je glede na letni čas povsem običajno. Trenutni statistični podatki kažejo, da vozniki motornih koles v letošnjem letu niso tako pogosta žrtev ko v enakem obdobju lanskega leta, ko so bili vsaka tretja žrtev (letos vsaka četrta).


Mrtvi v prometnih nesrečah glede na kategorijo cest

V juniju 2002 je bilo mrtvih:

  • na glavnih cestah 9 (6),
  • na regionalnih cestah 8 (10),
  • v naseljih brez uličnega sistema 5 (8),
  • naselje z uličnim sistemom 1 (7),
  • na lokalnih cestah 1 (2),
  • na avtocestah 0 (1),
  • na hitrih cestah 0 (0),
  • na turističnih cestah 0 (0).

Prometna varnost je bila glede na posledice boljša na regionalnih cestah, avtocestah, naseljih z uličnim sistemom, lokalnih cestah in naseljih brez uličnega sistema, slabša je bila na glavnih cestah.


Policisti so v juniju 2002

  • ugotovili 44.096 (48.634/48.161)3 kršitev, za katere je predpisana denarna kazen, ali za 9 % manj kot v enakem obdobju preteklega leta,
  • ugotovili 7.256 (9.515/8.714) kršitev, za katere je predpisan postopek pri sodniku za prekrške, ali za 24 % manj,
  • odredili 12.169 (11.404/10.560) alkotestov ali 7 % več, od katerih je bilo 2.457 (2.693/2.551) pozitivnih ali za 9 % manj,
  • odredili 434 (514/345) strokovnih pregledov ali za 16 % manj, od katerih je bilo 108 (170/179) pozitivnih ali za 36 % manj,
  • obravnavali 690 (785/698) kršiteljev cestnoprometnih predpisov, ki so imeli v krvi nad 1,5 g alkohola /kg krvi, kar je za 12 % manj,
  • obravnavali 227 (233/244) povzročiteljev prometnih nesreč, ki so imeli nad 1,1 g alkohola /kg krvi, kar je za 3 % manj,
  • odredili 42 (38/33) izrednih tehničnih pregledov ali za 11 % več,
  • začasno odvzeli 2.084 (2.154/2.067) vozniških dovoljenj ali za 3 % manj,
  • zasegli 11 (33/34) koles z motorjem ali motornih kolesa ali za 67 % manj,
  • privedli k sodniku 30 (38/56) oseb ali za 21 % manj in
  • odredili 197 (239/170) strokovnih pregledov zaradi mamil ali za 18 % manj, od katerih je bilo 25 (41/30) pozitivnih, 26 (18/14) negativnih, 142 (180/126) oseb pa je odklonilo strokovni pregled.

Policisti so skupaj izvedli manj represivnih ukrepov kot junija lani, so pa svoje aktivnosti usmerili predvsem na področja, ki so najbolj problematična (npr. alkohol). Izvedeni represivni ukrepi so v kombinaciji s preventivno dejavnostjo kvalitetni. Linearno upadanje števila prometnih nesreč in izvedenih ukrepov (tako kot v zadnjih mesecih lanskega leta) se nadaljuje tudi letos.


Barometer prometnih nesreč po mesecih

Barometer varnosti na slovenskih cestah prikazuje, da je v zadnjih dvanajstih mesecih od začetka julija 2001 do konca junija 2002 umrlo 268 ljudi.

Barometer varnosti predstavlja 12-mesečne vrednosti (od 1. 7. 2001 do 30. 6. 2002). Vsak stolpec predstavlja število mrtvih v zadnjih dvanajstih mesecih. Linearna korelacija nam predstavlja razmerje med ciljnim številom mrtvih (ne več kot 210 mrtvih do konca leta 2005) in dejanskim številom umrlih v zadnjih 12-ih mesecih.

Iz prikazanega je razvidno, da je število smrtnih žrtev v stalnem upadu glede na primerljivo obdobje v preteklosti.

 

1 Podatki zajeti v bazo podatkov dne 15. 7. 2002.

2 Podatki v oklepajih so za enako obdobje leta 2001.

3 Podatki v oklepajih so za enako primerjalno obdobje leta 2001/2000.

 

Sektor za cestni promet