Skoči do osrednje vsebine

Sporočila za javnost

Policisti varujejo nogometno tekmo

Na današnji nogometni tekmi med NK Celje in AEK Atene bomo uporabili tehnična sredstva za fotografiranje in videosnemanje

Nogometaše Celja čaka nocoj tekma osmine finala konferenčne lige proti nogometnemu klubu AEK iz Aten. Srečanje na Stadionu Z'dežele se bo začelo ob 21. uri.
Sporočila za javnost PU Celje
Marino Pangos daje izjavo pred mikrofoni, ob njem stoji tiskovni predstavnik Dean Božnik

Uspešno izsledili osumljenca, ki je z več kaznivimi dejanji na železnici povzročil za 436.000 evrov škode

Policistom Policijske uprave Nova Gorica je z zahtevno, večmesečno kriminalistično preiskavo, v kateri so sodelovale tudi druge policijske enote v državi, uspelo ...
Sporočila za javnost PU Nova Gorica
Europol vodi mednarodno operacijo proti okoljski kriminaliteti in trgovini z odpadki – s kodnim imenom »Custos Viridis«

Slovenska policija sodelovala v obsežni operaciji Custos Viridis zoper organizirano okoljsko kriminaliteto po vsem svetu

Policija je sodelovala v obsežni operaciji, ki jo je koordiniral Europol in je bila usmerjena proti organiziranim kriminalnim združbam, ki so vpletene v kazniva ...
Sporočila za javnost GPU
9.mar.2026

Še izbirate svoje poslanstvo? Pridite na karierni sejem v Koper in spoznajte poklic policista – vabilo

Pozor, do 18. marca, ko se izteče rok za prijave na razpis za Višjo policijsko šolo, je samo še deset dni! Ne oklevajte in se čimprej prijavite. Vmes pa nas lahko obiščete na Obali, kjer se bomo predstavili na enem največjih zaposlitvenih kariernih dogodkov, ki je namenjen obiskovalcem iz treh držav: Slovenije, Italije in Hrvaške. Potekal bo v četrtek, 12. marca 2026, med 11. in 17. uro v športni dvorani Arena Bonifika v Kopru.
Sporočila za javnost GPU
9.mar.2026

Ta teden preverjamo, ali ste se pripeli. Varnostni pas rešuje življenja!

Ta teden, od 9. do 15. marca 2026, poteka evropsko usklajena nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, s katero Agencija za varnost prometa in Policija opozarjata na pomen dosledne in pravilne uporabe varnostnega pasu pri vseh udeležencih v vozilu na vsaki, tudi najkrajši poti.
Sporočila za javnost GPU
8.mar.2026

Iskrene čestitke ob dnevu žena!

Spoštovane dame, iskrene čestitke ob vašem prazniku, 8. marcu, dnevu žena!
Sporočila za javnost GPU
6.mar.2026

Z medaljami policije nagradili 77 posameznikov, ki so se izkazali s svojimi hrabrimi in požrtvovalnimi dejanji

S slovesno podelitvijo medalj policije za hrabrost in požrtvovalnost smo se danes, 6. marca 2026, zahvalili 77  pogumnim in predanim posameznikom, zaslužnim za mnoga rešena življenja in navdihujoča človekoljubna dejanja. Med njimi so tako policisti kot občani, ki so očitno presegli družbena pričakovanja in se tako zapisali med junake. Kajti kaj drugega kot herojsko je, kadar nekdo instinktivno, brez pomisleka priskoči na pomoč drugemu, četudi se s tem morda tudi sam spravi v nevarnost.
Sporočila za javnost GPU
6.mar.2026

Tragični dogodek v Mostah. Ljubljanski policisti v nujni intervenciji včeraj uporabili strelno orožje, moški žal umrl

V zvezi z včerajšnjim dogodkom na območju ljubljanskih Most, ko je moški v nujni policijski intervenciji obležal pod streli policistov, je generalni direktor policije Damjan Petrič danes, 6. marca 2026, poudaril, da gre za izjemno tragičen dogodek, in svojcem pokojnega izrekel sožalje.
Sporočila za javnost GPU
5.mar.2026

Podelitev medalj policije za hrabrost in požrtvovalnost – vabilo medijem

V policiji bomo v petek, 6. marca 2026, ob 11. uri nagradili 77 izjemnih posameznikov, ki so v zadnjem letu v najrazličnejših okoliščinah pomagali reševati življenja ljudi. Na podelitvi bosta tudi generalni direktor policije Damjan Petrič in minister za notranje zadeve Branko Zlobko.
Sporočila za javnost GPU
4.mar.2026

V policiji dan žena počastili s slovesnostjo in pomladnim koncertom Policijskega orkestra v Mariboru

Prihajajoči mednarodni dan žena smo v policiji slovesno obeležili že danes, 4. marca 2026, in sicer smo prireditev tokrat pripravili v čudoviti Dvorani Union v Mariboru. V poklon in zahvalo smo vsem policistkam in ženskam, zaposlenim v policiji, namenili pomladno obarvan umetniški koncert Policijskega orkestra s predstavitvijo novega zbornika na temo žensk v policiji. 
Sporočila za javnost GPU

V letu 2008 smo na Policijski upravi Ljubljana, v Skupini za mladoletniško kriminaliteto, oblikovali preventivni izdelek z imenom POLICIST BENO, KAJ PA ZDAJ?

naslovnicaZa kaj pravzaprav gre? Policist Beno je osrednji lik STRIPA, sestavljenega iz 10 vsebinsko ločenih in hkrati povezanih zgodb, v katerih, v vseh vlogah in situacijah, nastopajo živali. Vsaka zgodba v stripu ima svoj uvod, rizično situacijo in zaključek. Rizična situacija je tista, zaradi katere se otrok/žival znajde v stiski. Le-ta zato vedno znova obupano išče rešitev in se temu posledično obrača na druge odrasle živali/osebe, ki bi po njegovem mnenju mogle in znale primerno pomagati ali ukrepati. Osrednji lik, medved policist Beno, skupaj s svojimi uniformiranimi policijskimi kot kriminalističnimi kolegi, otroku/živali pomaga. Prav z različnimi zaključki zgodb, v katerih se otrok/žival prednostno zaupa svojim staršem, sorodnikom, zaupnim osebam ali šolskim delavcem in preko njih tudi strokovnjakom vladnih in nevladnih organizacij ter policiji, policist Beno sporoča, da smo v boju zoper kakršnokoli nasilje nad otroki uspešni le s skupnimi močmi.

Strip POLICIST BENO, KAJ PA ZDAJ? je namenjen otrokom v starosti od 8 do 10 let. V prostorih šole in ob prisotnosti učiteljev, policisti lokalne policijske postaje v celoti predelajo strip z učenci 3., 4. in 5. razredov osnovnih šol, tekom učnih delavnic v dolžini dveh šolskih ur. Učenci z vstopom policista v osnovno šolo, poleg vsebine stripa, spoznajo tudi delo policije, kot tudi policista samega ter njegovo, ne vedno nujno represivno vlogo. Ob koncu učne delavnice izvod stripa ostane učitelju/ici z namenom pomoči pri razreševanju morebitnih problemov v prihodnosti. Vsak učenec svoj izvod stripa prejme v trajno last, kar simbolično potrdi s prstnim odtisom na izvodu stripa. Odnese ga domov, k svoji družini, kjer lahko skupaj s starši in ostalimi, njemu pomembnimi osebami, vsebino stripa še enkrat ali večkrat podrobno predela.

V šolskem letu 2007/08 je bil projekt pilotsko izveden na vseh osnovnih šolah in njihovih podružnicah na območju PP Kočevje, PP Ribnica, PP Vrhnika, PP Logatec, PP Trbovlje, PP Zagorje ob Savi, PP Hrastnik. Zaradi izjemnega odziva in toplega sprejema policista Bena, kot tudi ostalih njegovih sodelavcev, smo se odločili, da projekt v šolskem letu 2008/09 razširimo na preostale osnovne šole na območju PU Ljubljana. Želimo pa si, da bi Bena v prihodnje spoz nali prav vsi učenci po vseh osnovnih šolah na območju Republike Slovenije.

Beno v šoli med učenci

Vsak učenec je po predstavitvi preventivnega projekta "Policist Beno, kaj pa zdaj?" v reševanje prejel list z vprašanji, na katerem so ocenjevali tako podobo in vsebino stripa, kot tudi policiste, ki so strip predstavljali.

Učenci so bili navdušeni nad tem, da zanimive, predvsem pa resnične zgodbe osebno predstavljajo uniformirani policisti  in to na njim prijeten način ? v obliki stripa. Lik Bena in njegovih živalskih policijsko-kriminalističnih sodelavcev so popolnoma sprejeli.

Zgodbe so po njihovem mnenju predvsem poučne, jasno napisane kot tudi zelo lepo in nazorno narisane. Teksta je, po njihovem mnenju povsem dovolj, le zgodb premalo. Nič ne bi imeli proti, če bi se strip razširil še za nekaj zgodb. Predvsem pa si želijo, da bi se vse, prav vse zgodbe vseh živalih in otrok, srečno končale.

Tokrat so bili ocenjeni tudi policisti. Njihovi predstojniki so bili zelo zadovoljni, ko so videli najvišje ocene. Pogosto so bile poleg odličnih ocen še duhovite pripombe in prisrčne ?the best? zahvale. Ob slovesu so učenci glasno vabili policiste naj jih še kdaj obiščejo, že naslednji dan, če je le mogoče in obljubljali, da jih pocukajo za rokav, v kolikor se bodo znašli v takšnih stiskah kot živali v stripu.

Galerija izdelkov otrok

Ocene otrok

Kaj pravi stroka?

Tako kot učenci so tudi učitelji in ostali prisotni strokovnjaki osnovnih šol, v roke prejeli vprašalnik s povabilom, naj podajo svoja mnenja o projektu "Policist Beno, kaj pa zdaj?". Odgovori učiteljev kot učencev so si pravzaprav zelo podobni. Projekt so sprejeli odprtih rok. Zgodbe se jim zdijo še kako zelo primerne, zelo domiselne, poučne in življenjsko realne. Vsebina posamezne zgodbe je jasna, zelo nazorna, kratka, jedrnata, s pravo količino teksta, primernega tudi za slabše bralce. Po njihovem mnenju je posrečena izbira živali kot junakov stripa, saj se z njimi učenci z lahkoto poistovetijo. Menijo, da je še kako dobrodošlo, da jim občutljive teme ponazori nekdo drug, ki ni učitelj. Podpirajo idejo vstopa uniformiranega policista v šolo s Policistom Benom, saj policist predstavi sebe, svoje delo in je dejansko tisti, ki učencem lahko pomaga. Učitelji pravijo: ŠE, pridite še enkrat, večkrat, za več ur?.

Ocene učiteljev

Strokovna mnenja, poročila šol

Mediji o Benu