Skoči do osrednje vsebine

Sporočila za javnost

Mitja Jager

Za novega pomočnika generalnega direktorja policije je bil imenovan Mitja Jager

Mitja Jager, dosedanji pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije, je s 15. aprilom 2026 prevzel naloge pomočnika generalnega direktorja policije.
Sporočila za javnost GPU
Simbolična slika lisic in sodniškega kladivca na mizi

V okviru učinkovitega policijskega sodelovanja med Slovenijo in Italijo prijeli nevarnega osumljenca, ki je bil na begu od leta 2016

Na območju Italije je bil prijet nevaren osumljenec, ki je bil na begu od leta 2016 in je bil iskan na podlagi evropskega naloga za prijetje Slovenije. Gre za ...
Sporočila za javnost GPU
Poicist medi hitrost, izsek iz videa

V sredinem maratonu nadzora hitrosti policisti izmerili več kot 800 prehitrih voznikov

V sredo, 15. aprila 2026, smo policisti po vsej državi izvedli t. i. maraton nadzora hitrosti. Na kar 540 merilnih mestih smo preverjali, ali vozniki vozijo ...
Sporočila za javnost GPU
16.apr.2026

Hrabri ljubljanski policist v zadnjem hipu rešil žensko, da ni skočila pod vlak

Ko gre za reševanje življenj, je pomembna vsaka sekunda. Da to še kako drži, je s hrabrim, hitrim in odločnim ukrepanjem, s katerim je ženski v stiski rešil življenje, ta teden dokazal policist Prometne policijske postaje Ljubljana, Alan Podržaj. 
Sporočila za javnost PU Ljubljana
15.apr.2026

Uspešna kriminalistična preiskava: za lansko onesnaženje pitne vode v centru Ljubljane kriv vdor vode iz Ljubljanice

Ljubljanski kriminalisti smo z uspešno kriminalistično preiskavo ugotovili, da je bil za onesnaženje pitne vode v poslovnem objektu na območju centra Ljubljane lani aprila kriv vdor vode iz reke Ljubljanice v sistem pitne vode v objektu. 
Sporočila za javnost PU Ljubljana
15.apr.2026

Na prav posebnem koncertu v objemu kraškega podzemlja odmevali štirje policijski saksofoni

Kvartet saksofonov Policijskega orkestra je v soboto, 11. aprila 2026, v objemu kraškega podzemlja nastopil na prav posebnem koncertu. Na povabilo Kulturnega društva Škocjan so nastopili v Veliki dvorani Županove jame pri Grosupljem.
Sporočila za javnost GPU
14.apr.2026

Ženski s popadki in njenemu partnerju zagotovili policijsko spremstvo do postojnske porodišnice

Konec minulega tedna smo bili priča še enemu srčnemu in hitremu odzivu policistov. Novogoriški policisti so nosečnici in njenemu partnerju, ki sta morala zaradi zdravstvenih težav čim prej priti do porodnišnice, zagotovili spremstvo policijske patrulje. S pomočjo občanoma v stiski so dokazali, da razumejo, kaj je poslanstvo policije. 
Sporočila za javnost PU Nova Gorica
14.apr.2026

V sredo, 15. aprila, bomo na 540 merilnih mestih izvajali maraton nadzora hitrosti – objavljamo lokacije

Policisti bomo v sredo, 15. aprila 2026, po vsej državi izvedli t. i. maraton nadzora hitrosti. Na 540 merilnih mestih bomo preverjali, ali vozniki vozijo prehitro oziroma ali upoštevajo predpisane omejive hitrosti. Objavljamo seznam lokacij!
Sporočila za javnost GPU
13.apr.2026

Varovanje nogometne tekme med FC Koper in NK Maribor na Bonifiki - obvestilo

Policisti Policijske uprave Koper bodo v torek, 14. aprila 2026, na stadionu Bonifika v Kopru in njeni okolici izvajali policijske naloge v povezavi s prvoligaško prvenstveno nogometno tekmo med domačim FC Koper in NK Maribor. Tekma se prične ob 18. uri. Organizator in tudi policisti pričakujejo večje število obiskovalcev javne športne prireditve. Prav tako se pričakuje večje število pripadnikov organiziranih navijaških skupin.
Sporočila za javnost PU Koper
13.apr.2026

"Vaš sorodnik je imel nesrečo, potrebuje denar za nujno operacijo, hitro!" Naj vas ne zavedejo tovrstni goljufivi klici – opozorilo

Storilci ves čas "izumljajo" nove načine, na katere vas lahko ogoljufajo. Zadnja primera prihajata z območja Policijske uprave Koper, kjer smo v preteklih dneh obravnavali dva primera goljufij, pri katerih storilci z zavajanjem po telefonu od občanov pridobijo denar. Policisti svetujemo: ne nasedajte tovrstnim klicem!
Sporočila za javnost PU Koper

Tatvine mobilnih telefonov se pojavljajo vse leto, poleti je več tatvin le na določenih krajih (kopališčih, plažah ipd.).

Čeprav se nasveti za preprečevanje tatvin mobilnih telefonov ne razlikujejo od splošnih preventivnih nasvetov policije, pa je vseeno dobro poznati nekaj ukrepov, ki lahko storilca odvrnejo od kaznivega dejanja.

Mobilnega aparata nikjer ne puščajte brez nadzora! Za varnost svoje lastnine lahko največ storite sami.
  • Med svojo odsotnostjo v pisarnah mobilnih telefonov ne puščajte na vidnih mestih (četudi zapuščate pisarno le za krajši čas, vrata pisarne zaklenite).
  • Na vlakih, avtobusih ne puščajte telefonov brez nadzora.
  • Ročna torbica, v kateri je mobilni telefon, naj bo vedno zaprta, predvsem pa JE NIKOLI NE PUŠČAJTE BREZ NADZORA.
  • Posebna pozornost velja krajem, kot so kopališča, plaže, počitniške prikolice, hotelske sobe ipd. Mobilni telefon, puščen na plaži ali kopališču brez nadzora kar izziva storilca k tatvini. Prav tako med svojo odsotnostjo mobilnih aparatov ne puščajte na vidnih mestih v hotelskih sobah, apartmajih ipd.
  • Mobilnih aparatov ne puščajte na vidnih mestih v vozilih.
  • Mobilnih aparatov ne puščajte brez nadzora v gostinskih lokalih (npr. ko morate v toaletne prostore).
  • Na varno mesto shranite t. i. IMEI številko, številko SIM kartice in številko kode.
  • Posebno pozorni naj bodo otroci in mladoletniki, ki so na ulici, pred šolo ipd. pogosto žrtve raznih tatvin in roparskih tatvin.
  • Ni priporočljivo, da svoj mobilni telefon razkazujete v družbi nepoznanih oseb.
  • Med sprehodi po parku, ulici in na drugih javnih krajih pazite na svojo osebno prtljago (torbice), nosite jo čimbolj ob telesu (še posebej pozorne naj bodo ženske in starejše osebe).
  • Če telefon kljub vsemu pustite brez nadzora, ga izklopite oz. zmanjšajte jakost zvonjenja, saj bi zvonjenje telefona lahko pritegnilo pozornost storilca.

Sodeč po statističnih podatkih v zadnjih letih so mobilni telefoni največkrat ukradeni ob tatvinah in vlomih v trgovine in vozila, ob drznih in roparskih tatvinah na ulicah, trgih, pred šolami, gostinskimi lokali. Storilci kazniva dejanja najpogosteje izvršijo tam in takrat, ko občani opustijo samozaščitne ukrepe. Takšne kraje storilci pred dejanjem opazujejo in izberejo primeren trenutek (zadošča že krajša odsotnost oškodovanca ali zgolj trenutek, ko oškodovanec odmakne pogled od mobilnega telefona ali torbice, v kateri je telefon).

Na dopustu ljudje prepogosto opustijo samozaščitne ukrepe, zato so možnosti za tatvine mobilnih telefonov na krajih, kot so kopališča, plaže, hotelske sobe, počitniški apartmaji, počitniške hišice ipd., takrat precej večje.

Če vas okradejo, dejanje čimprej prijavite policiji, o tatvini pa morate obvestiti tudi mobilnega operaterja.