Sorodne objave

 

Že vrsto let, v času od 25. novembra do 10. decembra, tudi v Sloveniji obeležujemo mednarodne dneve boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. Policisti posebno pozornost problematiki nasilja v družini sicer namenjamo skozi vse leto, tako z operativnimi kot preventivnimi aktivnostmi. V teh dneh pa bomo o nasilju v družini ozaveščali še intenzivneje in žrtve spodbujali k prijavi tega kaznivega dejanja. Le na tak način je namreč nasilje mogoče ustaviti, žrtvi nuditi vso ustrezno pomoč in podporo, proti povzročitelju pa ustrezno ukrepati.

Sodelovali smo na nacionalni konferenci o ukrepih za zaščito žrtev intimnopartnerskega nasilja

V policiji se v teh dneh udeležujemo različnih dogodkov oziroma jih organiziramo z namenom ozaveščanja o pojavu nasilja v družini in načinih pomoči žrtvam. V ponedeljek, 25. novembra 2024, je potekala 3. nacionalna konferenca , ki so jo organizirali Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstvo za notranje zadeve, Ministrstvo za pravosodje in tri nevladne organizacije: Društvo za nenasilno komunikacijo, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja ter Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja. Rdeča nit konference, na kateri smo sodelovali tudi predstavniki Policije, so bili ukrepi za zaščito žrtev intimno-partnerskega nasilja.

V kratkem bomo predstavili tudi nov priročnik za prepoznavanje in obravnavo nasilja v družini

Poleg tega smo letos pripravili priročnik za obravnavo nasilja v družini, ki je namenjen tako laični kot tudi strokovni javnosti. Izidu priročnika bo sledila kampanja ozaveščanja različnih ciljnih javnosti o obravnavi kaznivega dejanja, možnostih za zaščito žrtve in obravnavi povzročiteljev nasilja, seveda v sodelovanju z različnimi deležniki. Kampanja bo potekala v prvi polovici leta 2025, posvet s predstavitvijo priročnika pa bo v torek, 3. decembra 2024, na Generalni policijski upravi (Litostrojska 54, Ljubljana).

Letak - otroška riisbica hiške, drevesa, nad njima napis Pravico imaš, da se doma počutiš varno. Pomagali ti bomo. Na dnu je logo slovenske policije.

Žrtve težko same poiščejo pomoč, zato jim pomagajmo

Nasilje v družini je prepovedano in je kaznivo dejanje. Vsak človek ima pravico, da živi v varnem okolju, kjer ne bo izpostavljen nasilnim dejanjem. Za žrtve, še posebno za tiste, ki so že več let v nasilnem okolju in imajo posledično zaradi tega okrnjeno socialno mrežo in finančno stanje, je izhod iz nasilnega odnosa izredno težak korak. Pogosto je žrtve strah, počutijo se osramočene, razočarane, jezne, bojijo se maščevanja povzročitelja. Včasih same ne zmorejo tega koraka. V takih primerih v policiji pozivamo vse, ki ste seznanjeni s primeri nasilja v družini, da v imenu žrtve podate prijavo in ji tako pomagate pri izhodu iz težke situacije.

Prijavite nasilje v družini, pokličite na 113!

V policiji vsako prijavo nasilja v družini strokovno in zakonito obravnavamo v skladu s svojimi pristojnostmi. Žrtve ali priče nasilja lahko prijavo nasilja podajo na najbližji policijski postaji, na telefonski številki policije za klic v sili 113, preko spleta ali preko elektronske pošte.

 

Boj proti nasilju morajo spremljati odločnost, vztrajnost, solidarnost in želja po spremembah pri vseh, ki sodelujemo v procesu zaščite žrtev. Premagovanje in obravnava vsakršne oblike nasilja zahteva vztrajnost, potrpežljivost, čas in nenehno prizadevanje za varno okolje za vse ljudi.

Nujna je zavzetost celotne skupnosti

Preprečevanje nasilja v družini pa ni samo naloga policije in ostalih institucij, temveč boj vseh nas, ki zahteva sodelovanje, podporo in angažiranost celotne skupnosti. Le skupaj lahko ustvarimo varno okolje za vse državljane. To lahko dosežemo z glasnim obsojanjem vsakršnih oblik nasilja, z nudenjem varnega in spodbudnega okolja za vse žrtve, z omogočanjem psihosocialne pomoči za žrtve, pomočjo pri odhodu iz nasilnega odnosa, predvsem pa z učenjem že najmlajših generacij o nesprejemljivosti nasilja. Z malimi, a vztrajnimi koraki bomo skupaj dosegli cilj – svet, kjer bodo družine živele v spoštovanju, sočutju in miru.

Povezane vsebine

Nasilje v družini - informacije o postopku na policiji

Tretja nacionalna konferenca ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami