Na Policijski upravi Maribor smo skupaj s Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko oziroma študenti smeri Medijske komunikacije in v sodelovanju s Slovenskim društvom za odnose z javnostmi že peto leto zapored izvedli projekt, poimenovan Kreakcija, družbeno-odgovorna in kreativna akcija. Danes, 24. januarja 2025, smo razglasili izbrane komunikacijske projekte, ki so najbolje naslovili razpisane družbeno-odgovorne teme.
Študenti so morali izbrati katero izmed perečih področij, povezanih z mladimi in varnostjo, kot so prometna varnost, zaščitni ukrepi pred vlomilci, medvrstniško nasilje, boj proti korupciji in interes za delo mladih v policiji.
V sklopu študija so študenti ob pripravi projektov prisluhnili tudi predavanju o pripravi komunikacijskih projektov, odnosih z javnostmi, zakonitostih družbenih medijev ... Projekte so pripravljali sami, za mnoge pa je sodelovanje v Kreakciji predstavljalo prvo konkretno praktično preizkušnjo na tem področju, ki so se je še posebej razveselili. Na fotografiji so avtorice prvouvrščenega projekta: Kai Ličina, Anja Nedeljkovič in Katarina Šuster.
Prispele izdelke je nazadnje ocenila strokovna žirija, ki so jo letos sestavljali: Maja Kalan Pongrac, vodja korporativnega komuniciranja v Ljubljanskih mlekarnah, Aljoša Bagola, kreativni direktor, predavatelj in knjižni avtor, ter dr. Tina Tomažič z Inštituta za medijske komunikacije. Med drugim so preverili vsebino osrednjega sporočila in besedil za družbena omrežja, slogan, vsebino projekta, scenarij filma, pripravljene videoposnetke in grafične elemente. Pri tem so se še posebej osredotočili na razumljivost, celovitost in usklajenost posameznih elementov, dodelanost kreativne ideje, osrednje sporočilo in slogan, kreativni pristop, ustrezno opredelitev problema, raziskavo področja, tehnično izvedbo in dodaten angažma študentov.
Kreativni in dovršeni izdelki veliko povedo o predanosti in navdušenju študentov nad sodelovanjem v projektu, zato bodo v Slovenskem društvu za odnose z javnostmi najboljše tudi letos nagradili z udeležbo na Slovenski konferenci za odnose z javnostmi, kjer bodo mladi imeli priložnost še bolje spoznati svet odnosov z javnostmi. Zmagovalni projekti pa bodo predvajani tudi mestnih avtobusih Marproma.
Predstojnica inštituta za Medijske komunikacije Suzana Žilič Fišer je v nagovoru na slovesnosti povedala, da se ta novinarska konferenca ne bi zgodila brez tesnega in intenzivnega sodelovanja s Policijsko upravo Maribor: "Vesela sem, da se naši študenti na vsak način in z vso kreativnostjo vključujejo v različna področja družbenega delovanja."
Soavtorica projekta in predstavnica za odnose z javnostmi na mariborski policijski upravi Anita Kovačič je ob tej priložnosti dejala: "Za nami je peta Kreakcija in peta generacija študentov, ki vedno znova navdušujejo s svojimi projekti, s katerimi tako skupaj naslavljamo izzive, pomembne za varnost njihovih sovrstnikov oziroma celotne družbe."
Nosilka predmeta Odnosi z javnostmi, v sklopu katerega so študentje pripravili novinarsko konferenco in projekt Kreakcija, dr. Tina Tomažič, je poudarila, da vedno znova išče možnosti, kako prakso čim bolj približati študentom: "Mislim, da je projekt Kreakcija prav gotovo pika na i. Študentom je takšen projekt predstavljal na eni strani izziv, na drugi strani pa je prinesel ogromno dragocenih in praktičnih izkušenj, kar je velika popotnica za njihovo nadaljnjo poklicno in karierno pot."
In še imena letošnjih zmagovalcev: prvo mesto so osvojili Kai Ličina, Anja Nedeljkovič in Katarina Šuster s projektom "NePridiPrav". Drugo je osvojil projekt avtorjev Une Savić in Matije Šiška, ki se dotika področja boja zoper korupcijo, z naslovom "Krvave sledi korupcije". Letos imamo dve tretji mesti, in sicer za projekt "Zaščitimo dom pred vlomilci" avtorjev Lucije Kalšek, Marka Sarića in Alena Jelenka ter za projekt "Korak k pravočasni spremembi" avtoric Sare Škerban in Nike Štrucl. Čestitke vsem!
1. mesto: NePridiPrav
Zmagovalci pravijo, da so zaščitni ukrepi pred vlomilci ključnega pomena. Kaj pa vi? Boste pred odhodom na dopust zaklenili vrata in garaže, zaprli okna in pospravili ključe, skrite pod predpražnikom? Ne ponujajte priložnosti neželenim obiskovalcem!
2. mesto: Krvave sledi korupcije
3. mesto: Zaščitimo dom pred vlomilci
3. mesto: Korak k pravočasni spremembi
Povezane vsebine
Projekt Kreakcija, družbeno odgovorna in kreativna akcija