Strelno orožje je pomembna sila organiziranega kriminala in terorizma v Evropi in po svetu, proti kateremu se bojujejo organi kazenskega pregona, pravosodni in forenzični organi v vseh državah. Za ta namen si morajo čimbolj učinkovito izmenjevati informacije, pri tem pa si pomagajo tudi z uporabo naprednih tehnologij. Zato je cilj projekta CEASEFIRE (v angl. Advanced versatile artificial intelligence technologies and interconnected cross-sectoral fully-operational national focal points for combating illicit firearms trafficking), ki ga financira Evropska unija, razviti vsestranski, inovativni pristop za izboljšanje operativnih zmogljivosti organov pregona pri odkrivanju, analiziranju in sledenju čezmejnim dejavnostim nedovoljene trgovine s strelnim orožjem.
Projekt bo uporabil napredne tehnologije umetne inteligence in vzpostavil popolnoma delujoče nacionalne kontaktne točke. Razvil bo orodja, ki podpirajo umetno inteligenco (v angl. artificial intelligence – AI), vključno z rešitvami za kibernetsko patruljiranje, zbiranje spletnih podatkov, odkrivanje strelnega orožja, napredno analitiko velikih podatkov, analizo kriptovalut, obdelovanje velikega števila informacij, vizualno analitiko in zbiranje obveščevalnih podatkov v zvezi s strelnim orožjem. Na ta način bo olajšal vsakodnevno delo zaposlenih na tem področju, zmanjšal trenutne organizacijske, operativne in pravne čezmejne izzive pri izmenjavi informacij ter tako znatno povečal sposobnost EU za boj proti nedovoljeni trgovini s strelnim orožjem. Poleg tega bodo naloge projekta dopolnjevale cilje in dejavnosti cikla politike EU (EMPACT za strelno orožje).
Države EU, ki sodelujejo v projektu
Nov program na področju boja proti nedovoljeni trgovini s strelnim orožjem bo omogočal:
- analiziranje možnosti za zaščito zakonitega trga in preprečevanje preusmerjanja, zlasti z razvojem tehnoloških rešitev za obravnavo novih groženj, kot je 3D-tiskano strelno orožje, vključno z distribucijo načrtov za 3D-tiskanje strelnega orožja, vpenjanje 3D-tiskalnih strojev in načrtov ter njihovo prodajo tako brez povezave na spletu kot tudi z njo (vključno s temnim spletom);
- izboljšanje obveščevalne slike o trgovini s strelnim orožjem, zlasti z razvojem tehnoloških rešitev za omogočanje hkratnega iskanja/vnosa v schengenski informacijski sistem in Interpolovo bazo podatkov iArms, razvojem rešitev za olajšanje in približevanje sistematičnega zbiranja podatkov o vseh zasegih strelnega orožja ter razvojem orodja na evropski ravni, ki v realnem času sledi vsem incidentom ali streljanjem, povezanim s strelnim orožjem, in pridobiva stalno posodobljene podatke;
- povečanje znanja o pravnih omejitvah in možnostih za izboljšanje policijskega in pravosodnega sodelovanja na področju trgovine s strelnim orožjem, razvoj orodij za omogočanje avtomatizirane čezmejne izmenjave balističnih informacij in raziskovanje, kako bi lahko novi pristopi pomagali izboljšati samodejno odkrivanje strelnega orožja in njihovih sestavnih delov s skeniranjem paketov in zabojnikov;
- izboljšanje mednarodnega sodelovanja s podpiranjem operativnega sodelovanja med policijskimi organi in drugimi izvajalci varnosti v EU in drugih državah.
Dejavnosti bodo v okviru tega projekta obravnavale tako tehnološke kot družbene razsežnosti trgovine s strelnim orožjem. Upoštevati je treba povezave z drugimi oblikami kriminala in analizirati tudi mednarodno razsežnost, vključno s procesi tihotapljenja strelnega orožja. Zato so v konzorcij sodelujočih v projektu vključeni tako policija kot mejna straža in carinski organi, da bi se učinkovito spopadli z vsemi vidiki tega kriminala.
Usklajevanje z že uspešnimi predlogi v okviru tem HORIZON-CL3-2021-FCT-01-08, HORIZON-CL3-2021-FCT-01-09, HORIZON-CL3-2022-FCT-01-05, HORIZON-CL3-2022-FCT- 01-06 in HORIZON-CL3-2022-FCT-01-07 je potrebno, da bi se izognili podvajanju in izkoristili dopolnjevanje ter priložnosti za večji učinek. Prednost imajo dejavnosti, ki bi se lahko povezale tudi z varnostnimi raziskavami za upravljanje meja (na primer mejne kontrole ali odkrivanje skritih predmetov). Za doseganje pričakovanih rezultatov je nujno tudi mednarodno sodelovanje. Strelno orožje, zaseženo med policijskimi preiskavami, je treba namreč identificirati in primerjati z mednarodnimi zbirkami podatkov, da bi posodobili informacije o zasegu in sledenju ter pridobili odgovore na vprašanja, kot sta: ali je bilo orožje v nezakoniti posesti in ali je bilo že kdaj uporabljeno v kriminalnih dejavnostih. Prepoznavanje značilnosti orožja na terenu je za organe pregona velik izziv prav zaradi izjemne raznolikosti strelnega orožja, morebitnega izbrisa serijskih številk in pomanjkanja specializiranega usposabljanja preiskovalcev.
Primeri uporabe projekta Ceasefire:
- sistematično zbiranje in izmenjava incidentov s strelnim orožjem ter obveščevalnih podatkov v realnem času;
- registracija zasegov strelnega orožja na kraju samem z mobilno aplikacijo in čezmejno iskanje podatkov v tujih zbirkah;
- avtomatska analiza nakupa strelnega orožja na temnem spletu;
- odkrivanje trgovine s strelnim orožjem s skeniranjem rentgenskih slik paketov na pošti in kurirski službah;
- avtomatska zaznava distribucije 3D-natisnjenih načrtov za strelno orožje.
Spletna stran projekta: https://ceasefire-project.eu/
Konzorcij sestavljajo: Institute National Polytechnique de Toulose (Francija), IANUS Technologies LTD (Ciper), Polish customs (Poljska), Trilateral research (Irska), Università Cattolica del Sacro Cuore – UCSC (Italija), The Centre for Research and Technology – CERTH (Grčija), The Ministry of Interior of North Macedonia (Severna Makedonija), Moldovan General Police Inspectorate – GPI (Moldavija), Police directorate of Serbia (Srbija), Policía Nacional (Španija), Netcompany-Intrasoft (Luksemburg), Exus (Grčija), The French Ministry of Interior (Francija), Public Security Police (Portugalska), Foundation for Research and Technology Hellas – FORTH (Grčija), ITTI Sp. Z o.o. (Poljska), Thales Research & Technology Netherlands (Nizozemska), UBITECH – Ubiquitous Solutions (Ciper), Harokopio University of Athens – HUA (Grčija), Provincial police headquarters in Gdansk (Poljska), Policija (Slovenija).
Koordinator projekta: The Centre for Research & Technology, Hellas – CERTH (Grčija)
Program: Horizon Europe
Cilj: Fighting Crime and Terrorism 2021: HORIZON-CL3-2021-FCT-01
Projekt: Ceasefire – Grant agreement ID: 101073876
Začetek projekta: 1. oktober 2022
Konec projekta: 30. september 2025
Skupni stroški: 5.862.598,04 evra (4.999.808, 752.789,29)