Sorodne objave

Projekt CEDAR 28. april 2025
Projekt CEASEFIRE 28. april 2025
Projekt BroadEU.Net 25. april 2025
Projekt ARIEN 24. april 2025
Projekt SAFE-CITIES 18. april 2025
 

Logotip projekta Osint radarDa bi preprečili tihotapljenje migrantov, je treba okrepiti zmogljivosti organov kazenskega pregona in pravosodnih organov, predvsem glede odkrivanja spletnih in digitalnih dejavnosti kriminalnih združb in njihove uporabe sodobnih tehnologij za komunikacijske in logistične namene. Tihotapljenje migrantov ustvarja velike dobičke. Da bi kriminalnim združbam preprečili uporabo teh dobičkov za druge kriminalne dejavnosti, je ključnega pomena finančna preiskava. Nujno je izslediti premoženje, pridobljeno s kaznivimi dejanji, ga zaseči in vrniti. Lokalne in nacionalne pobude je treba povezati z evropskim pravnim in operativnim okvirom ter vzpostaviti specializirane ekipe.

Projekt OSINT RADAR bo vzpostavil skupno operativno partnerstvo med pravosodnimi organi in organi pregona v Italiji, Grčiji, Romuniji, Albaniji, Sloveniji, Slovaški, Moldaviji in Nemčiji. Predvideva tudi vzpostavitev OSINT centrov, ki bodo pokrivali Zahodni Balkan in vzhodne meje EU z namenom preprečevanja tihotapljenja migrantov. Vsebuje štiri ključne teme za preiskovanje:

  • spremljanje družbenih medijev;
  • okrepitev skupne zmogljivosti (organov pregona in pravosodnih organov), ko gre za oblačne (t. i. DaaS) storitve;
  • specializirano usposabljanje za OSINT in "trojanske konje" za vse sodelujoče organe pregona in pravosodne organe;
  • prilagajanje obstoječih nacionalnih postopkov za preprečevanje in preiskovanje digitalnega tihotapljenja v pravni okvir EU.

Devet uradnikov za zvezo iz Albanije, Romunije in Moldavije bo napotenih v Italijo, Slovenijo, Grčijo, Nemčijo in na Slovaško. Njihova vloga bo izmenjava informacij. Predvideno je oblikovanje t. i. nacionalnih interdisciplinarnih timov (angl. national interagency teams – NIT) z zaposlitvijo 120 strokovnjakov iz ustreznih enot organov pregona in državnih tožilstev: od 13 do 20 za vsako pilotno državo. V teh timih bodo predstavniki različnih služb organov pregona, tožilci, analitiki obveščevalnih služb ter drugi javni in zasebni strokovnjaki, ki delajo kot sodni in forenzični strokovnjaki.

Glavni cilj je identificirati tehnološke potrebe skupnega operativnega partnerstva (angl. common operational partnerships – COP) za boj proti kibernetskemu tihotapljenju in organiziranemu kriminalu. Z analizo tehnologij (za spremljanje in preiskovanje) v operacijah proti digitalnemu tihotapljenju na namiznih računalnikih pa bomo pridobili vpogled v razlike v uporabi tehnoloških orodij v različnih državah in regijah.

Opis tehnologij, ki jih je treba uvesti:

  • Modularni sistem 1: rešitev OSINT bo zagotovila odprtokodne podatke (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ...) o dejavnostih digitalnega tihotapljenja; cilj je olajšati polavtomatsko ali avtomatsko odkrivanje DaaS in kaznivih dejanj, ki vključujejo spletne strani za pospeševanje nezakonitega priseljevanja in tihotapljenja ljudi.
  • Modularni sistem 2: analiza temnega spleta: tu se bodo zagotovili dragoceni podatki za analizo digitalnega tihotapljenja in tihotapljenja ljudi v globokem spletu prek omrežja Tor in strežnikov Onion. S tem modulom bodo poskušali zaključiti spletno finančno transakcijo za dejavnosti, povezane z digitalnim tihotapljenjem in pranjem denarja, ter recikliranje nezakonitih izkupičkov, povezanih z nezakonitimi tihotapskimi dejavnostmi.
  • Modularni sistem 3: obstoječo platformo Fast bodo prilagodili za domače in mednarodne operacije proti digitalnemu tihotapljenju. Nova platforma Fast je zasnovana za integracijo, korelacijo, analizo in izenačevanje podatkov iz obsežnega nabora vira in formata podatkov, vključno z vnaprej dodeljenim dostopom do kazenskih baz podatkov, davčnih agencij, do dokumentacije bančnih računov, denarnih nakazil, evidenc nepremičnin in vozil ...

Policistom in sodnikom iz Moldavije in Albanije, ki bodo delali v Italiji, Grčiji, Romuniji, Sloveniji in na Slovaškem, bo zagotovljen dostop do platform OSINT in FAST, ki bosta delovali prek varnih oblakov in povezav VPN. Vsak center COP bo podprt s specializiranimi NIT-i, v katerih bodo nacionalni in preiskovalni policisti in sodniki. Ustanovljena bosta dva glavna centra, eden v Bariju in drugi v Trstu. Določeni bodo protokoli sodelovanja in licence za vse ostale partnerje.

Na vsaki pilotni lokaciji bodo organizirane prototipne seje (v živo) za uradnike za zvezo in NIT-e. Prototipizacija omogoča preizkušanje integriranih orodij OSINT RADAR rešitve v operativnem okolju pod realnimi pogoji. Izdelan bo priročnik za preiskovalce in analitike o digitalnem tihotapljenju, z navodili za namestitev, za upravljanje orodja in programsko dokumentacijo. Izvajale se bodo skupne preiskave in analize digitalnega tihotapljenja v Moldaviji, Romuniji, Albaniji, Sloveniji, Grčiji, Italiji, Nemčiji in na Slovaškem.

Projekt bo uporabljal tehnologije iz tega projekta ter uradnike za zvezo in NIT-e iz tega projekta. Izvedenih bo štiristo temeljnih analiz o digitalnem tihotapljenju. Pripravljenih bo tudi širisto temeljnih poročil v obliki preiskovalnih datotek (dvesto razvrščenih) in raziskovalnih dokumentov (dvesto občutljivih odprtih virov).

Projektni partnerji: Procura della Repubblica presso il Tribunale di Trieste (Italija) kot koordinator, Procura della Repubblica presso il Tribunale di Bari (Italija), Hellenic Police (Grčija),  Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (Romunija), Fondazione Agenfor International (Italija), Inspectoratul General al Politiei (Moldavija),  Hochschule fur öffentliche Verwaltung – HFOV (Nemčija), Generalna Orokuratura SR (Slovaška), Ministrstvo za notranje zadeve (Slovenija), Ministry of Internal Affairs (Albanija) in Vrhovno državno tožilstvo (Slovenija) kot pridruženi partner.

Projekt v imenu Evropske komisije: 101102419 — OSINT RADAR — ISF-2022-TF1-AG-COP
Program: Sklad za notranjo varnost
Finančna shema: ISF-2022-TF1-AG-COP
Št. sporazuma o nepovratnih sredstvih (angl. Grant Agreement): 101102419
Trajanje projekta: 36 mesecev
Začetek: 1. junij 2023

Logo z rumenimi evropskimi zvezdicami na modri podlagi in napisom "Sofinancira Evropska unija"