V Centru za usposabljanje slovenske policije v Gotenici je od 13. do 15. maja 2002 potekalo usposabljanje policistov konjenikov, ki ga je organiziral Sektor za obrambno načrtovanje in policijske specialnosti v Upravi uniformirane policije Generalne policijske uprave v sodelovanju s Centrom za izpopolnjevanje in usposabljanje Policijske akademije ter Policijsko upravo Ljubljana in Policijsko upravo Maribor.
Inštruktorjeva navodila udeležencem usposabljanja
Usposabljanja se je udeležilo 14 policistov konjenikov iz Policijske uprave Ljubljana in 5 policistov konjenikov iz Policijske uprave Maribor ter predstojniki, ki so odgovorni za to področje policijskega dela.
Formacija policistov konjenikov
Namen usposabljanja je bil pridobiti dodatna znanja o strokovnem delu s službenimi konji tako na teoretičnem področju, kjer so se policisti konjeniki seznanili z novostmi hipologije in strokovnega dela s službenimi konji, z novostmi veterinarske in splošne oskrbe službenih konj ter prehrane in z aktualnostmi na področju usposabljanja in praktične vadbe s službenimi konji, kot na praktičnem, ki je temeljil na odpravljanju napak pri jahanju, delu v skupini policistov konjenikov in izvajanju postopkov s službenimi konji.
Kljub hrupu so službeni konji premagali nastavljeno oviro
Kot novost sta bili v program usposabljanja vključeni temi psiha konja in psihologija množice, ki sta pri delu policistov konjenikov in njihovih službenih konj zelo pomembni, še posebno ko morajo policisti konjeniki ukrepati proti množičnim kršitvam javnega reda in mira ter demonstracijam.
Tudi zavese niso zmedle policijskih konjev
Na usposabljanju so poleg vodje usposabljanja Adila Huselje iz Uprave uniformirane policije Generalne policijske uprave sodelovali tudi Drago Zadnikar iz Uprave uniformirane policije Generalne policijske uprave, Jožef Frajzman iz Policijske uprave Maribor, Cvetko Možina iz Policijske uprave Ljubljana in Jože Poštrak iz Policijske akademije ter zunanja predavatelja, dr. Maks Tušak in dr. Peter Umek iz Visoke policijsko-varnostne šole.
Gibanje med ognjenima ovirama
Preskakovanje ognjene ovire jim ni povzročalo večjih težav
Predstavljene so bile naslednje vsebine:
- osnovno usposabljanje jezdeca in konja (dresura in praktično jahanje),
- bolezni konj in preventivno zdravstveno varstvo,
- psihologija množic,
- osnove topografije,
- postopki konjenikov in usklajenost delovanja konjenice.
Policisti konjeniki so se morali prebiti tudi skozi dimno zaveso