Na Mariborskem Pohorju se je v sredo, 8. januarja 2025, začela že deseta akcija Šolar na smuči, ki riše široke nasmehe na obrazih naših šolarjev. Z njo namreč otroci usvajajo prve zavoje na snegu in se predajajo belemu veselju. Pričakuje se, da bo letošnja akcija razveselila več kot 5000 otrok, od tega jih bo kar 3638 preizkusilo alpsko smučanje, 1943 pa jih bo teklo na smučeh.
Nekdanji vrhunski športnik in ambasador akcije Šolar na smuči Jure Košir je povedal, da je "izjemno opazovati otroke, kakšno veselje jim nudijo prvi zavoji oziroma prve lekcije na smučeh. V naših časih je bilo seveda drugače, kajti smučali smo lahko na vsakem klancu, danes pa ni več toliko snega in se moramo prilagoditi na te razmere. Mislim, da nam dobro gre in da je še vedno veliko centrov v Sloveniji, ki lahko ponudijo kvalitetno smučanje, in to moramo tudi otrokom predstaviti."
Akcija poteka v sodelovanju ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Zavoda za šport RS Planica in Policije. Njen namen je popularizirati smučanje, kamor sodi tudi tek na smučeh, in z ozaveščanjem o mednarodnih vedenjskih pravilih prispevati k varnosti v zimskih športnih središčih.
Predstavnik Policije Aleš Hanžekovič, vodja Sektorja uniformirane policije na Policijski upravi Maribor, je ob tej priložnosti dejal, da se "policisti vsako leto z veseljem pridružujemo akciji Šolar na smuči, saj spodbuja zdrav življenjski slog med mladimi in jih usmerja k spoštovanju pravil varnega smučanja. Prav spoštovanje teh pravil vseh udeležencev, ne glede na to, ali smučajo ali bordajo, prinaša varnost vsem. Žal vsako leto znova beležimo nesreče pri teh aktivnostih. Da bi bile snežne športne aktivnosti varne za vse, je nujno upoštevati pravila varnega obnašanja na smučiščih in tekaških progah. Zato ljudi pozivamo, da prilagodijo hitrost in način smučanja svojim izkušnjam, telesni pripravljenosti, snežni podlagi, lastnostim in zasedenosti smučišča ter vremenskim razmeram."
Opozoril je, da so kar v tretjini smučarskih nesreč v Sloveniji udeleženi mladoletniki in da je zato tako pomembno, da se otroci čim prej priučijo varnega smučanja, nadzorovanja smuči, prilagajanja hitrosti smučanja in varnega zaustavljanja.
Statistični podatki policije za preteklo zimsko sezono
V pretekli smučarski sezoni so policisti na slovenskih smučiščih obravnavali 98 smučarskih nesreč. Pri tem je bilo 53 oseb lažje, 46 pa huje telesno poškodovanih. Aleš Hanžekovič je povedal, da se tudi v letošnji sezoni že dogajajo smučarske nesreče. Štiri osebe so se huje poškodovale, deset oseb pa lažje. Ker pa nesreče, v katerih se osebe lažje poškodujejo, obravnavajo smučarski nadzorniki, policija o njih ni vedno obveščena. Še vedno pa velja, da sta najpogostejša vzroka nesreč pri smučanju hitrost in precenjevanje lastnih zmožnosti.
Povezane vsebine
Varnost na snegu (preventivni nasveti policije)